GDDKiA apeluje do kierowców: Stosujcie zasadę trzech sekund

- Zachowuj bezpieczną odległość od samochodu jadącego przed tobą - apeluje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Tak zwaną zasadę trzech sekund powinien stosować każdy kierowca. To bardzo ważne.

W Niemczech za jazdę "na zderzaku" grozi mandat. W Polsce - nie. W efekcie, według policyjnych statystyk, co piąty wypadek lub kolizja na autostradzie spowodowany jest niezachowaniem bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. W terenie zabudowanym jest jeszcze gorzej - co czwarty wypadek lub kolizja to efekt jazdy zderzak w zderzak. Właśnie z tego powodu GDDKiA wystosowała do kierowców apel o zachowanie zasady trzech sekund.

Zasada trzech sekund

Zasada trzech sekund w prosty sposób wyjaśnia, jaką odległość od jadącego przed nami samochodu należy utrzymać. Reguła jest uniwersalna dla każdej prędkości - bezpieczna odległość rośnie wraz z rozwijaną prędkością. Jak określić tę odległość?

Wykorzystajmy dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, przy którym jadący przed nami pojazd się znajduje. Jeśli miniemy wybrany znacznik trzy sekundy później, taki odstęp zapewni bezpieczeństwo oraz komfort ruchu i zarazem umożliwi zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą trzech sekund jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego

- czytamy w apelu GDDKiA do kierowców.

Jadąc w kolumnie instynktownie podjeżdża się bliżej do pojazdu poprzedzającego. Dlatego należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającego odstępu pomiędzy pojazdami, aby w razie konieczności móc się bezpiecznie zatrzymać.

>>> Zobacz. Policjanci pojechali do wypadku na A4, nagrali drugi. Auto zrobiło obrót w powietrzu:

Zobacz wideo

Bezpieczna odległość między samochodami w Niemczech

W Niemczech zasada bezpiecznej odległości, którą prawo nakazuje zachowywać, brzmi: minimalna odległość, jaką możesz podróżować za poprzedzającym pojazdem, to połowa prędkości, jaką podróżujesz. Innymi słowy, jeśli kierowca jedzie z prędkością 80 km/h, dystans, jaki dzieli go od samochodu jadącego przed nim, powinien wynosić minimum 40 m.

Czy Waszym zdaniem w Polsce również powinny obowiązywać przepisy, które karałyby tych kierowców, którzy nie zachowują bezpiecznej odległości? Oddajcie głos w poniższym sondażu.

Czy Twoim zdaniem polskie prawo powinno przewidywać surowe kary za "jazdę na zderzaku"?
Więcej o: