Utrudnienia na autostradzie A4 - od 4 czerwca drugi etap prac na A4 w obrębie PPO Karwiany

Ostrzegamy przed utrudnieniami na autostradzie A4 związanymi z remontowanym Punktem Poboru Opłat Karwiany. Prace już trwają, a we wtorek 4 czerwca rozpocznie się ich drugi etap. GDDKiA apeluje do kierowców podróżujących w kierunku Opola i Katowic o zjeżdżanie z autostrady możliwie jak najwcześniej i korzystanie z dróg alternatywnych lub wyznaczonego objazdu zalecanego dla pojazdów do 3,5 t.

Zmiana bramek na autostradzie A4

Od 4 do 17 czerwca planowany jest kolejny etap prac, podczas którego dostępne będą trzy bramki w kierunku Katowic oraz pięć bramek w kierunku granicy z Niemcami. Remontowanych będzie pięć skrajnych bramek w kierunku granicy. Ukończenie tego etapu zdecydowanie zmniejszy utrudnienia dla kierowców. Zlikwidowana zostanie „przewiązka”, na której kierowcy zjeżdżają obecnie na jedną jezdnię i dojazd do PPO będzie możliwy dwoma jezdniami.

Prace na A4 w obrębie PPO KarwianyPrace na A4 w obrębie PPO Karwiany fot. GDDKiA

GDDKiA radzi, jak ominąć zatory

informacje o trwającym remoncie i tworzących się zatorach przekazywane są kierowcom z dużym wyprzedzeniem za pomocą znaków zmiennej treści.

Pierwsze umieszczono już w okolicy Zgorzelca, aby kierowcy mogli odpowiednio wcześniej zjechać z autostrady. Dodatkowo przed węzłem Kąty Wrocławskie oraz Pietrzykowice ustawione zostały tablice mobilne informujące o zatorze i objeździe dla pojazdów o masie 3,5 t. Obecnie wyłączone z ruchu są trzy bramki na jezdni w kierunku Katowic, a ruch w rejonie PPO odbywa się jezdnią do Wrocławia w obu kierunkach.

Zakaz ruchu pojazdów ponadgabarytowych

W trakcie remontu PPO Karwiany nie jest możliwy przejazdy pojazdów ponadgabarytowych. Niestety, niektórzy przewoźnicy o tym zapominają i zjechanie takich pojazdów z trasy, dodatkowo generuje olbrzymie utrudnienia dla innych kierowców. Właśnie takie sytuacje miały miejsce w ostatni weekend.

Skąd bierze się wzmożony ruch na autostradzie A4?

Obecny poziom natężenia ruchu wynika również z migracji pracowników zza zachodniej granicy, gdzie 30 maja jest dniem wolnym od pracy ze względu na Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Co za tym idzie, część osób już dziś przyjeżdża na "dłuższy weekend" do Polski.

GDDKiA oraz GITD reagują na utrudnienia

Służby drogowe GDDKiA na bieżąco współpracują z odpowiadającym za pobór opłat Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego. Według ustalonych procedur postępowania, w przypadku gdy zator przed PPO Karwiany będzie rozpoczynał się na odcinku pomiędzy węzłami Kąty Wrocławskie i Pietrzykowice, służby drogowe będą rekomendowały GITD odstąpienie od poboru opłat.

Możliwe procedury postępowania na PPO Karwiany:

  • uniesienie na stałe szlabanów w pozycji umożliwiającej przejazd,
  • automatyczne generowanie biletów,
  • ręczne wydawanie biletów przez obsługę PPO,
  • czasowe odstąpienie od poboru opłat.

Czasowe odstąpienie od poboru opłat wprowadzono w godzinach porannych 30 maja br. Wynika to ze znacznego wzrostu ruchu na A4 w kierunku Katowic związanego m.in.: z obchodzonym dziś w Niemczech Świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.

Źródło: GDDKiA

 
Więcej o: