Aplikacja mPojazd - dane z dowodu rejestracyjnego od dziś dostępne na smartfonach

mPojazd to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji. Teraz każdy kierowca będzie miał dostęp do danych z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i aktualnej polisie OC przez smartfona.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja została właśnie wzbogacona o nową usługę – mPojazd – z której korzystać mogą wszyscy właściciele  lub współwłaściciele pojazdów, a więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

mPojazd - co znajduje się w aplikacji

Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd –

mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Aplikacja mPojazdAplikacja mPojazd Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Aplikacja mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Aplikacja mPojazd - dla kogo

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

Zobacz wideo

Prawo jazdy w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

Sprawdź punkty karne przez internet

To nie wszystkie usługi, jakie dla kierowców przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.gov.pl mogą sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu czy pobrać jego dane, a nawet sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę, jest bezpieczny.

Więcej o:
Komentarze (85)
Aplikacja mPojazd - dane z dowodu rejestracyjnego dostępne na smartfonach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • offal

  Oceniono 72 razy 62

  Po 7 miesiącach od zmiany przepisów MC udało się wyprodukować w bólach aplikację co wyświetla 5 linie danych z bazy CEPIK v.346.3.5.B189 ?! I tylko na jedną platformę bo na iOS jeszcze programisty nie zatrudnili!
  ŻENADA

 • Gość: mhm

  Oceniono 42 razy 32

  Czy przy okazji aplikacja bedzie wymagala dostepu do lokalizacji, wszystkich kontaktow, smsow oraz historii polaczen?

 • remo29

  Oceniono 26 razy 20

  Jest samochód, którego już nie mam, a nie ma tego, który mam ;) Wot, k...wa, tiechnika ;))

 • podaj.haslo

  Oceniono 19 razy 13

  No super. Tylko co mi po tym, jak w przypadku klasycznego, papierowego dowodu rejestracyjnego i tak jest OBOWIĄZEK jego wymiany w chwili, gdy skończy się miejsce na pieczątki (dotyczące okresowych przegladów) Wymiana? 70zl. Ostatnio jak wielu innych kierowców byłem ZMUSZONY do wymiany takiego dowodu. Oczywiście ciezko zrobić dowód, który ma powiedzmy 10 miejsc na pieczątki. Hajs musi się zgadzać.

  W tyłek niech sobie wsadzą tą niby cyfryzację i brak obowiązku wożenia dowodu w aucie, jak i tak jest obowiązek posiadania i wymiany papierowego dowodu.

 • steefann

  Oceniono 6 razy 4

  Jeśli dane ściągane są z netu to przypominam niektórym, że w Polsce są białe plamy, gdzie nie ma zasięgu. Trafiają się rejony np. na krajowej 7 gdzie nie ma sygnału i nawet nie można zadzwonić. I teraz, masz stłuczkę a zabraknie ci prądu w smartfonie nie będzie zasięgu to życzę zdrowia gratuluję.

 • Gość: xxx

  Oceniono 6 razy 4

  Czy ministerstwo planuje wyciek danych wrazliwych z aplikacji? No chociazby jak przy ostatniej loterii paragonowej w gdansku...

 • Gość: posiadacz iphone

  Oceniono 6 razy 4

  Na iPhonie nadal nie ma dowodów rejestracyjnych...

 • dmbdmb

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli jeszcze trochę to jedyne co będzie pewne, to nr rejestracyjny samochodu z którym się miało kolizję. Dowodu osobistego nie trzeba, OC nie trzeba, dowodu rejestracyjnego nie trzeba. Telefonu oczywiście też nie ma mieć przy sobie.

 • ligand17

  Oceniono 3 razy 3

  No niby fajnie pięknie, ale przydałoby się powiadomienie, jak będzie się zbliżał termin badania technicznego albo odnowienia polisy OC. Póki co działa tylko w samej aplikacji (kto tam zapogląda codziennie?), powinno być na poziomie powiadomień globalnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX