Kia z rekordem sprzedaży w Polsce i w Europie

Miniony kwartał był dla marki Kia najlepszym w historii. To wszystko zasługa przemyślanej gamy modelowej, idealnie wpasowującej się w gusta klientów. A ci coraz częściej porzucają niemiecką nudę, na rzecz koreańskiego powiewu świeżości.

Od kilku lat Kia zawstydza niemieckich producentów, przez lata uznawanych za motoryzacyjny wzór. Koreańskie auta projektowane są w Europie, pod oczekiwania klientów ze Starego Kontynentu. Marka ma wiele powodów do dumy – Ceed poważnie grozi konkurentowi z Wolfsburga, a do Stingera wzdychają niemal wszyscy. Teraz Kia święci triumfy, bo może pochwalić się najlepszą sprzedażą w historii.

Zobacz wideo

Sprzedaż Kii w Polsce i w Europie

Kia Motors ma za sobą najlepszy w historii kwartał pod względem sprzedaży nowych aut w Europie. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) od stycznia do marca 2019 roku marka dostarczyła klientom 132 174 samochody, czyli o 0,6% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wzrost dostaw w Polsce jest ponad 10-krotnie większy niż w Europie i wynosi 6,68 procent. W pierwszym kwartale 2019 roku zarejestrowano w Polsce 7 379 nowych samochodów marki Kia, czyli o 462 egzemplarze więcej niż od stycznia do marca 2018 roku.

Te modele kupujemy najczęściej

Numeem 1 wśród modeli marki Kia w Polsce pod względem liczby rejestracji jest model Sportage (1 834 zarejestrowane egzemplarze), tuż za nim plasuje się Ceed (1 674 sztuki). Na trzecim stopniu podium znajduje się Rio (908 aut), które wyprzedza Stonica (759 samochodów). Miejski crossover marki Kia może pochwalić się największym wzrostem liczby rejestracji (+76,92 procent) w porównaniu z liczbą rejestracji w marcu 2018 roku. Co ciekawe, drugim modelem przodującym pod względem wzrostu liczby rejestracji jest sportowy Stinger – plus 69,70 procent. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na drogi wyjechało 168 Stingerów. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu plasuje się Optima (+62,82 procent). Od stycznia do marca zarejestrowano 451 egzemplarzy modelu klasy średniej – o tylko jeden mniej niż małego Picanto.

Kia Stinger GTS  2019Kia Stinger GTS 2019 fot. Kia

Emilio Herrera, dyrektor ds. Operacyjnych w Kia Motors Europe, powiedział:

Sprzedaż samochodów marki Kia w Europie była w ostatnim kwartale wyższa niż kiedykolwiek wcześniej w analogicznym okresie. To w dużej mierze zasługa nowej rodziny modeli Ceed, do której w pierwszym kwartale tego roku dołączył shooting brake ProCeed. Model ten osiągnął szczególnie dobre wyniki – jego sprzedaż tylko w marcu wyniosła tyle, ile sprzedaż trzydrzwiowego pro_cee’da w całym ubiegłym roku

Popyt na hybrydy

W 2019 roku jeden na osiem samochodów marki Kia sprzedanych w Europie był modelem hybrydowym, hybrydowym typu plug-in lub elektrycznym. Łączna sprzedaż tych aut w pierwszym kwartale wyniosła 18 670 egzemplarzy, co oznacza, że była o ponad jedną trzecią większa niż przed rokiem.

Bestsellerowym hybrydowym modelem marki Kia jest Niro, którego sprzedaż od stycznia do marca wyniosła 15 595 sztuk i była o 49,6 procent wyższa w porównaniu ze sprzedażą w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Sprzedaż hybrydowej Optimy w wersji plug-in (oferowanej jako sedan i kombi) wzrosła o 48,3 procent. Elektryczny Soul EV poprzedniej generacji znalazł 474 nabywców w ostatnich tygodniach sprzedaży przed debiutem nowego e-Soula.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się nowe elektryczne modele marki Kia – e-Soul i e-Niro. Obydwa modele są już oferowane na wybranych rynkach europejskich, na kolejnych pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku lub w pierwszym kwartale 2020 roku.

Skoda Superb 2.0 TDI vs. Kia Optima 1.7 CRDiSkoda Superb 2.0 TDI vs. Kia Optima 1.7 CRDi fot. Piotr Mokwiński

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.