Od 2022 r. samochody sprzedawane w Unii Europejskiej będą wyposażone w obowiązkowy ogranicznik prędkości

Filip Trusz
Unia Europejska już w 2022 r. wprowadzi do wszystkich nowych samochodów pakiet obowiązkowych systemów bezpieczeństwa. Największe kontrowersje wzbudza ogranicznik prędkości, który będzie ograniczał moc auta i nie pozwoli przekroczyć dozwolonego limitu.

Kolejny pakiet systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy będzie obowiązkowy we wszystkich nowych samochodach już od 2022 r. W jego skład wejdą m.in. autonomiczny system awaryjnego hamowania, system utrzymania pasa ruchu, system monitorujący zmęczenie kierowcy oraz ogranicznik prędkości.

Ogranicznik prędkości w każdym samochodzie

Ten ostatni wzbudza największe kontrowersje. Na podstawie GPS-a i pokładowego systemy rozpoznawania znaków drogowych samochód będzie sprawdzał, jak szybko można na danej drodze pojechać. Jeżeli kierowca będzie chciał przekroczyć dozwoloną prędkość Intelligent Speed Assistance (robocza nazwa) ograniczy moc auta i nie pozwoli na złamanie przepisów.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zakłada, że wprowadzenie ograniczników prędkości zmniejszy liczbę wypadków w UE o 30 proc., co w przeciągu 15 lat przełoży się na 25 000 uratowanych osób.

System pozwoli pojechać szybciej, ale...

Kierowca będzie mógł pojechać szybciej - musi przełamać blokadę, wciskając dużo mocniej pedał przyspieszenia. Na podobnej zasadzie działają teraz np. systemy utrzymania w pasie ruchu, które korygują nasz tor jazdy. Żeby przekroczyć linię trzeba mocno i zdecydowanie skręcić kierownicą, wtedy samochód nam na to pozwoli. Intelligent Speed Assistance musi zezwalać na wyjątki ze względów bezpieczeństwa - przykładowo, wyprzedzanie na drodze krajowej bez możliwości przekroczenia 90 km/h mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, bo manewr zajmowałby dużo więcej czasu.

Intelligent Speed Assistance pozwoli nam na szybszą jazdę, ale będzie chciał za wszelką cenę przekonać nas do powrotu do dozwolonej prędkości. Jeżeli będziemy łamać przepisy przez dłużej niż kilka sekund, samochód zacznie nas o tym informować sygnałami dźwiękowymi i wizualnymi.

Na początku ogranicznik prędkości będzie można wyłączyć

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu przyznaje, że ograniczniki prędkości mogą być źle przyjęte przez kierowców. Dlatego na początku system Intelligent Speed Assistance będzie można wyłączyć (zapewne będzie to ukryte gdzieś głęboko w komputerze pokładowym auta i trzeba będzie to robić za każdym razem po włączeniu silnika).

Z czasem ograniczniki mają zostać włączone permanentnie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (216)
Od 2022 r. samochody sprzedawane w Unii Europejskiej będą wyposażone w obowiązkowy ogranicznik prędkości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • rozal1971

  Oceniono 146 razy 66

  Od 2025 roku UE wprowadzi specjalne czujniki w sedesach kontrolujące czystość wytarcia odbytu. Jeżeli czystość nie będzie wystarczająca, czujnik będzie blokował drzwi od toalety i zachęcał dźwiękowo do powtórzenia czynności higienicznych.

 • tomsad

  Oceniono 66 razy 54

  Jestem za, ale jako pierwsi do testów powinni być zgłoszeni kierowcy SOP oraz wszystkie pojazdy służbowe w użyciu polityków, zarówno tych krajowych jak i unijnych

 • boczek150

  Oceniono 45 razy 39

  Niezależnie od słuszności tego rozwiązania - rozpoznawanie znaków drogowych na obecnym etapie (testowałem na dłuższą metę w 4 różnych samochodach różnych producentów) ma jedną zasadniczą wadę - do momentu pojawienia się nowego znaku (inne ograniczenie / odwołanie poprzedniego) pokazywana jest ta sama informacja - często nieaktualna z uwagi np. na przejechane skrzyżowanie. Trudno sobie także wyobrazić, że GPS będzie posiadał w 100% aktualną bazę znaków.

 • jura-59

  Oceniono 32 razy 30

  Ograniczniki dotyczą tylko BMW , dodatkowo wprowadzono automatyczne kierunkowskazy.

 • Gość: Binx

  Oceniono 83 razy 23

  Niemieckie Afd podaje, ze kolejnym krokiem bedzie odgorne decydowanie kto i dokad bedzie mogl pojechac.

 • Gość: bodek86

  Oceniono 28 razy 22

  Ceny używanych aut wyprodukowanych przed 2022 pójdą 2x w górę :-)

 • m33h0w

  Oceniono 35 razy 21

  Teraz tylko czekać na "żartownisiów" którzy poustawiają wszędzie znaki z ograniczeniem do 10 km/h ;)

 • Gość: trzy

  Oceniono 17 razy 17

  Czy w Polsce nadal znaki drogowe będą ustawiać osobnicy z fioletowym nosem i zespołem dnia następnego?
  Czy w Polsce nadal, o tym gdzie jaki znak postawić, będą decydować osobnicy bez elementarnej wiedzy na temat inżynierii ruchu i nie posiadający prawa jazdy?
  Czy w Polsce nadal nie będą w użyciu znaki odwołania znaków ograniczenia i znaków zakazu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX