W autach pojawią się zewnętrzne poduszki powietrzne. Mają zmniejszać obrażenia aż o 30 proc.

Producenci opracowują coraz to nowsze technologie, które mają chronić kierowcę i pasażerów. Niebawem do poduszek czołowych, kolanowych czy bocznych kurtyn, dołączą zewnętrzne poduszki powietrzne, które uchronią auto przed uszkodzeniem podczas kolizji.

Firma ZF zajmuje się produkcją najróżniejszych podzespołów w przemyśle motoryzacyjnym – od skrzyń biegów, przez mosty napędowe, po poduszki powietrzne.

Choć w kwestii ochrony pasażerów wymyślono już chyba wszystko, teraz producent zaprezentował innowacyjne rozwiązanie, które ma chronić samochód z zewnątrz.

Zewnętrzna poduszka powietrzna ZFZewnętrzna poduszka powietrzna ZF ZF

Ochronna poduszka

Poduszki umieszczono w progach samochodu, na całej ich długości. Układ sterujący korzysta z czujników, radarów, kamer i czujników laserowych, stale skanując otoczenie. Mierzą one odległości od innych pojazdów i tworzą trójwymiarowy obraz otoczenia po bokach auta.

Gdy czujniki wykryją zbliżający się pojazd, a algorytm uzna, że kolizja jest nieunikniona, poduszki wystrzelą w ciągu 100 milisekund, osłaniając boki auta do połowy wysokości drzwi bocznych lub nawet do linii okien. Takie rozwiązanie zdaniem producenta jest w stanie o 30 proc. zmniejszyć prawdopodobieństwo przesunięcia się wgniatanego boku samochodu do wnętrza kabiny, a tym samym ochronić pasażerów. To z kolei ma zmniejszać poważne obrażenia o 20-30 proc.

Według firmy ZF, zewnętrzne poduszki powietrzne pojawią się w seryjnych samochodach już w 2021 roku.

ZF produkuje komponenty dla przemysłu motoryzacyjnegoZF produkuje komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego ZF

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.