Brexit będzie miał bardzo poważny wpływ na całą branżę motoryzacyjną. Jak odczujemy wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej, zwłaszcza w tzw. twardym wariancie, opisaliśmy dokładnie w oddzielnym materiale. Dzisiaj przyjrzymy się innemu wątkowi opcji "no deal" - czy czeka nas poważny chaos związany z prawami jazdy?
Największe obawy w związku z brexitem to jego twarda wersja, nazywana też opcją "no deal". Oznacza to, że Zjednoczone Królestwo wyjdzie ze struktur Unii Europejskiej już 29 marca bez żadnych umów. Konsekwencją dla kierowców będą poważne problemy z prawem jazdy. Brytyjczycy nie będą mogli już jeździć po Europie, bo ich dokument nie będzie ważny na kontynencie. Dotknie to oczywiście także Polaków, którzy uprawnienia do kierowania pojazdami zdobyli na emigracji. Jeżeli będą chcieli wrócić do Polski i jeździć samochodem, to czeka ich ponowne ubieganie się o uprawnienia.
Działa to również w drugą stronę. Nasze, europejskie prawo jazdy, nie będzie ważne na Wyspach. Eksperci podkreślają, że twardy brexit zrodzi także problemy z dokumentami zawodowych kierowców oraz dowodami rejestracyjnymi.
Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę, bo potencjalne zamieszanie zostało zauważone i przez rząd Zjednoczonego Królestwa, i Komisję Europejską. Obydwie strony doskonale zdają sobie sprawę ze skali problemu i próbują wypracować porozumienie w tej sprawie.
Nawet w przypadku twardego brexitu Zjednoczone Królestwo może podpisać Konwencję Wiedeńską, wtedy na jego terenie można by jeździć, używając międzynarodowego prawa jazdy. Z polskiej perspektywy to dokument, dzięki któremu można kierować pojazdami poza Unią Europejską - w krajach, które są stronami Konwencji. Brytyjczycy mogliby na międzynarodowym prawie jazdy poruszać się po kontynencie.
W Polsce wydanie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje 35,50 zł (plus aktualne zdjęcie). Czas oczekiwania na dokument to 3 dni robocze od zaksięgowania przez urząd naszej wpłaty.
Źródło: auto-swiat.pl