Brexit - po twardym brexicie czekają nas problemy z prawem jazdy

Filip Trusz
Brexit będzie miał wpływ nie tylko na branżę motoryzacyjną i portfele kierowców. Jeżeli Brytyjczycy powiedzą "no deal", to czekają nas spore problemy z prawem jazdy. Brytyjskie nie będzie ważne w Unii. I na odwrót.

Brexit będzie miał bardzo poważny wpływ na całą branżę motoryzacyjną. Jak odczujemy wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej, zwłaszcza w tzw. twardym wariancie, opisaliśmy dokładnie w oddzielnym materiale. Dzisiaj przyjrzymy się innemu wątkowi opcji "no deal" - czy czeka nas poważny chaos związany z prawami jazdy?

Twardy brexit - Polak nie będzie mógł prowadzić w Anglii, a Anglik na kontynencie

Największe obawy w związku z brexitem to jego twarda wersja, nazywana też opcją "no deal". Oznacza to, że Zjednoczone Królestwo wyjdzie ze struktur Unii Europejskiej już 29 marca bez żadnych umów. Konsekwencją dla kierowców będą poważne problemy z prawem jazdy. Brytyjczycy nie będą mogli już jeździć po Europie, bo ich dokument nie będzie ważny na kontynencie. Dotknie to oczywiście także Polaków, którzy uprawnienia do kierowania pojazdami zdobyli na emigracji. Jeżeli będą chcieli wrócić do Polski i jeździć samochodem, to czeka ich ponowne ubieganie się o uprawnienia.

Działa to również w drugą stronę. Nasze, europejskie prawo jazdy, nie będzie ważne na Wyspach. Eksperci podkreślają, że twardy brexit zrodzi także problemy z dokumentami zawodowych kierowców oraz dowodami rejestracyjnymi.

Mini Hatch Cooper SMini Hatch Cooper S fot. Mini

Światełko w tunelu Brexit - władze obydwu stron widzą problem

Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę, bo potencjalne zamieszanie zostało zauważone i przez rząd Zjednoczonego Królestwa, i Komisję Europejską. Obydwie strony doskonale zdają sobie sprawę ze skali problemu i próbują wypracować porozumienie w tej sprawie.

Nawet w przypadku twardego brexitu Zjednoczone Królestwo może podpisać Konwencję Wiedeńską, wtedy na jego terenie można by jeździć, używając międzynarodowego prawa jazdy. Z polskiej perspektywy to dokument, dzięki któremu można kierować pojazdami poza Unią Europejską - w krajach, które są stronami Konwencji. Brytyjczycy mogliby na międzynarodowym prawie jazdy poruszać się po kontynencie.

W Polsce wydanie międzynarodowego prawa jazdy kosztuje 35,50 zł (plus aktualne zdjęcie). Czas oczekiwania na dokument to 3 dni robocze od zaksięgowania przez urząd naszej wpłaty.

Źródło: auto-swiat.pl

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o:
Komentarze (18)
Brexit - po twardym brexicie czekają nas problemy z prawem jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • vomiting_frog

  Oceniono 4 razy 4

  A jak Polacy jeździli po UK i na odwrót jak nie byliśmy w UE?

 • tw52

  Oceniono 6 razy 2

  zastanawiam sie jak to bylo gdy zamieszkalem w UK w 1990 i bez problemu moglem jezdzic na polskim prawie jazdy przez pol roku. potem musialem zdac egzamin, bo Polska nie byla na liscie krajow, ktorych prawo jazdy moglo byc wymienione na brytyjskie.
  czy cos sie zmienilo od tamtego czasu?
  czy jak Polak jedzie poza Unie np doAlbanii, to musi kupowac miedzynarodowe.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 7 razy 1

  Akurat angole to są fatalni kierowcy jeśli tak szkolą kierowców to lepiej już kupić prawko w Polsce niż robić prawko w angli!

 • Gość: Qwer

  Oceniono 2 razy 0

  Największy plus brexitu, to ponowny zakaz rejestracji samochodów z UK w Polsce.

 • Gość: Paweł

  Oceniono 4 razy 0

  Marzę o wizach dla angoli. Mieszkam w Krakowie i to co te typy zachlane wyprawiają to woła o pomstę do nieba. Kraków byłby co najmniej 90% mniej zarzygany i zasikany po bramach.

 • Gość: Zakaukazin

  Oceniono 4 razy 0

  co za powazny problem,nie rozumie. Ide na poczte w UK, place £5.5 i czakam pare dni na IDL ktore bedzie wazne rok. Mozna jezdzic po calej Europie i na Zakaukaziu

 • Gość: AOLKA

  Oceniono 3 razy -1

  rzeczywiście WIELKI problem.. za 35 zł po co piszecie takie głupoty ????????

 • hardy01

  Oceniono 3 razy -1

  to zdaje się bzdury - poruszanie się samochodem za granicą i ważność dokumentów reguluje Konwencja Wiedeńska d/s transportu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX