PGM i PIMOT otwierają biuro w Chinach

Polskie firmy działające w branży motoryzacyjnej mają szansę na podbój Chin. Pomoże w tym nowe biuro Polskiej Grupy Motoryzacyjnej i Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Żeby skutecznie zaistnieć na rynku azjatyckim polscy przedsiębiorcy działający w branży motoryzacyjnej potrzebują silnej reprezentacji, a przy okazji powinni zbudować swoją markę w Państwie Środka. PGM i PIMOT otworzyły właśnie swoje biuro w Szanghaju, które będzie wspomagać polskich producentów podczas wejścia na chiński rynek motoryzacyjny.

- Chiny otwierają swój rynek na dostawców zewnętrznych. Wyraźnym przejawem tej tendencji są organizowane po raz pierwszy targi China International Import EXPO (CIIE) w Szanghaju - mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która zorganizowała misję ponad 80 polskich firm oraz stoisko narodowe na targach w Szanghaju. Wydarzenie odbyło z inicjatywy i pod patronatem prezydenta Chin - Xi Jinpinga i skupione jest wyłącznie na imporcie. - Bardzo liczymy, że to będzie początek nowego trendu, gdzie polskie firmy zaistnieją na rynku chińskim w większej skali. Jednak zwracam uwagę na to, że sukces sprzedażowy jest w dużej mierze uzależniony od gotowości Chin do szerszego otwarcia swojego rynku na polskie towary - podkreśla Pisula.

W ceremonii otwarcia biura uczestniczyło kilku przedstawicieli firm działających w branży motoryzacyjnej. Głównie byli to prezesi i właściciele podmiotów wchodzących w skład Polskiej Grupy Motoryzacyjnej: INTAP Tobik, Sierosławski Group, PZL Sędziszów SA i Unimot SA. Nie obyło się bez symbolicznego przecięcia wstęgi przez dyrektora PIMOT (dr hab. Inż. Witold Luty) i prezesa PGM (Adam Sikorski).

Producenci będą mogli liczyć na wsparcie ze strony pracowników biura, którzy bardzo dobrze znają i rozumieją realia branży motoryzacyjnej, a do tego biegle posługują się językiem chińskim. Biuro oferuje pomoc w następującym zakresie: nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami branży, rozpoznawanie lokalnych, szczególnych uwarunkowań rynku danego produktu, możliwość korzystania z istniejącego biura zlokalizowanego na terenie strefy wolnego handlu (Shanghai Pilot Free Trade Zone),
pomoc w zorganizowaniu biura na terenie stref przemysłowych, zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie największych producentów motoryzacyjnych, ułatwienie w dostępie do parków technologicznych, doradztwo prawne.

W kilka dni po uruchomieniu biura PGM zorganizował spotkanie 6 firm członkowskich z zarządem i kadrą menedżerską producenta elektrycznych supersamochodów Qiantu Motors w mieście Suzhou. Chińska firma jest zainteresowana współpracą z firmą inżynierską Cadway Automotive sp. z o.o. oraz QMRP Co. Ltd – producentem gumowych uszczelnień do karoserii i elementów antywibracyjnych.

W niedługim czasie zaplanowano rewizytę azjatyckich partnerów w Polsce i kolejne spotkania robocze.