Nieważne, czy to przejażdżka po bułki do sklepu, czy długa trasa. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa!

Niektórzy kierowcy i pasażerowie nie zapinają pasów bezpieczeństwa z różnych powodów. Jedni twierdzą, że są niewygodne, inni uznają, że to niepotrzebne przy krótkiej podróży. Taki błąd może kosztować życie.

Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że dorośli często nie zapinają pasów bezpieczeństwa z zaskakujących powodów. Czasem zdarza im się zapomnieć, ale częściej robią to z premedytacją, ponieważ uważają jazdę  w pasach za niewygodną lub uzależniają tą decyzję od długości podróży. Nawet w Polsce bardzo długo funkcjonowało przekonanie, że przy ostrożnej jeździe pasy bezpieczeństwa nie są potrzebne.

Z badań przeprowadzonych przez KRBRD wynika, że tylko 76 proc. Polaków zapina pas, podróżując na tylnej kanapie. Dla porównania robi to 95 proc. kierowców. Dawniej w wielu autach pasażerowie jadący z tyłu po prostu nie mieli możliwości zapięcia pasów, ale obecnie jest to standardowy element wyposażenia. W razie wypadku osoba podróżująca na tylnej kanapie bez zapiętych pasów może z dużą siłą wypaść ze swojego siedzenia, zagrażając nie tylko swojemu bezpieczeństwu, lecz także innym pasażerom.

Pasy bezpieczeństwa wykazują niezwykłą skuteczność w kwestii zapewniania bezpieczeństwa. Różne badania dowodzą, że zapięcie pasów zmniejsza ryzyko śmierci w wypadku o około połowę. Pasy chronią nas przed wypadnięciem z pojazdu lub uderzeniem w siedzenie pasażera przed nami, a także przenoszą siły działające podczas uderzenia na mocniejsze części ciała, ograniczając ryzyko poważnych urazów - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Największe grzechy rowerzystów? Odpowiadają sami cykliści. Jazda nocą bez świateł, wymuszanie pierwszeństwa

Współczesne samochody wyposażone w zaawansowane systemu bezpieczeństwa mogą budować przekonanie, że nie ma potrzeby zapinania pasów. Nic bardziej mylnego.

Poduszki powietrzne, boczne kurtyny, systemy automatycznego hamowania… Samochody są coraz bezpieczniejsze, ale należy pamiętać, że te wszystkie elementy nie zastąpią pasów bezpieczeństwa, lecz zostały zaprojektowane, by z nimi współdziałać. Przykładowo poduszki powietrzne nie są nawet w połowie tak skuteczne samodzielnie jak w połączeniu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa - tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa są zwolnione kobiety w ciąży. W ich przypadku warto rozważyć zakup specjalnego adaptera. Pasów nie muszą zapinać taksówkarze, zespół medyczny podczas udzielania pomocy oraz osoby posiadające specjalne zaświadczenie od lekarza.

Więcej o: