Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Przejazd na czerwonym świetle to jedno z najniebezpieczniejszych wykroczeń, jakie może popełnić kierowca. Dlatego jego popełnienie powinno być srogo karane. Jaki grozi mandat za przejazd na czerwonym świetle?

Choć trudno w to uwierzyć, to przejazd na czerwonym świetle jest dość powszechnym zjawiskiem na ulicach polskich miast. Świadczą o tym chociażby liczne doniesienia mediów, które opisują rekordowe liczby rejestracji tego typu przewinienia przez fotoradary zamontowane na skrzyżowaniach w różnych częściach Polski.

Przeczytaj także: Aktualny taryfikator mandatów

Najczęściej mało kto z premedytacją przejeżdża przez skrzyżowanie, gdy świeci się czerwone światło. Zazwyczaj popełnienie tego wykroczenia to efekt zagapienia się kierowcy, lub błędnego oszacowania czasu, który pozostał do zmiany światła. Niestety oba błędy mogą skończyć się tragicznie.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Jaki mandat grozi kierowcy, który przejedzie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle? Przepisy nie pozostawiają tu pola do interpretacji. W taryfikatorze mandatów jest jasno napisane, że za „Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione” grozi grzywna od 300 do 500 zł.

Dodatkowo na konto kierowcy wpłynie 6 pkt. karnych.

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.