Bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC od 1 października. Koniec z mandatami

Piotr Kozłowski
Terminy były przekładane w nieskończoność, ale w końcu się udało - od 1 października nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. To spore udogodnienie dla zapominalskich kierowców.

Od 1 października tego roku (poniedziałek) kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Oczywiście nie zwolni to nikogo z obowiązku ich posiadania, ale można zostawić je w domu. Policjanci nie wystawią już mandatów z tego tytułu. To efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw. Do tej pory za brak potwierdzenia polisy OC groził mandat w wysokości 50 zł. Taką samą karę policjanci nakładali za brak dowodu rejestracyjnego.

Przepisy miały wejść w życie już pół roku temu, ale przez problemy z wprowadzaniem nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK 2.0) termin musiał zostać zmieniony. Zresztą nie tylko to udogodnienie zostało przełożone przez problemy z bazą. Bardzo krytyczny raport na jej temat sporządziła Najwyższa Izba Kontroli, o czym szczegółowo pisaliśmy tu: Koszty wyższe o 42,3 mln zł, ciągłe opóźnienia, paraliż systemu - NIK bardzo krytycznie o CEPiK 2.0.

Dla policji bez zmian

- Policjanci weryfikując dane zawarte m. in. w dowodzie rejestracyjnym czy prawie jazdy i tak potwierdzają zawarte informacje w dostępnych bazach danych. Dla nas zatem nie zmieni się wiele, a dla ludzi to niewątpliwie wygoda i ułatwienie - powiedział w rozmowie z Moto.pl rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

A co jeśli podczas kontroli policjant zechce zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu? Zmieni się tylko jedno - papierowy dokument pozostanie w rękach właściciela, ale będzie bezwartościowy. To jedyna zmiana. Informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego już dziś trafiały do policyjnego systemu.

Papierowy dowód wciąż ważny

Dowód rejestracyjny nie wychodzi jednak z obiegu. Wciąż będzie potrzebny podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży samochodu czy zagranicznego wyjazdu. Nadal będziemy go odbierać z urzędu podczas rejestracji samochodu. Nowe przepisy nie oznaczają też końca dowodów tymczasowych - po 30 dniach od jego otrzymania straci on ważność i będziemy zobligowani do odbioru docelowego, tzw. twardego dowodu.

O tym trzeba pamiętać

Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji znajdują się ważne informacje dotyczące nowych przepisów.

  • Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u. Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.
  • Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
    Nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.
  • Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
    nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.