Tej maszyny nic nie zatrzyma. Oto strażacki Unimog

Wozy strażackie są zwykle wielkie, wolne i mają trudności z przemieszczaniem się w trudno dostępnym terenie. Jednak ta maszyna zbudowana przez Mercedesa i Unimoga jest zupełnie inna.

W mieście Kirchzarten leżącym w południowo-zachodnich Niemczech ochotnicza straż pożarna ma do dyspozycji niezwykłą maszynę - Unimoga U 5023, przygotowanego do walki z pożarem na terenie Szwarcwaldu. Pojazd ma 45 cm prześwitu, stoi na potężnych terenowych oponach i ma napę na cztery koła.

Przednia część nadwozia wygląda jak typowy Unimog, ale tylna część została całkowicie przystosowana do pełnienia funkcji pełnoprawnego wozu strażackiego. Zamontowano tam wielki zbiornik wody o pojemności 4 tys. litrów oraz 500 litrów piany gaśniczej. Na pokładzie zainstalowano pompę marki Ziegler, która potrafi wyrzucić 3 tys. litrów wody na minutę.

Strażacki Unimog ma pod maską 4-cylindrowy silnik BlueTec 6 o mocy 231 KM. Oprócz tego jednostka oferuje 900 Nm momentu obrotowego, przekazywanego na cztery koła. Dzięki temu pojazd jest w stanie dotrzeć w każdy zakątek lasu.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Więcej o: