Rewolucja w opłatach za parkowanie. Kierowcy zapłacą 9 zł za godzinę, nawet w soboty

Samorządowcy będą mogli naliczać nawet 9 złotych za godzinę parkowania. Śródmiejskie strefy płatnego parkowania pojawią się w kilkudziesięciu polskich miastach i będą obowiązywać nawet w sobotę.

W czwartek przyjęto nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, która zakłada możliwość wprowadzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania. W tym celu zostaną wydzielone specjalne obszary w centrach miast. Samorządowcy będą mogli ustalić maksymalną stawkę za parkowanie w wysokości 9 zł za godzinę.

Opłaty w specjalnej strefie będą narastać progresywnie - druga godzina nie będzie mogła być droższa od pierwszej o więcej niż 20 proc, a trzecia od drugiej również nie będzie mogła być droższa o więcej niż 20 proc. Opłata za czwartą i kolejną godzinę nie będzie mogła przekraczać ceny za pierwszą.

Na dodatek w ustawie przyjęto, że opłaty będzie można pobierać także w soboty, a miejsce objęte opłatą nie będzie musiało być oznaczone znakami poziomymi. Przy okazji ustalono wysokość opłaty dodatkowej, nakładanej w przypadku niewykupienia biletu parkingowego - wyniesie 200 zł. Ceny w zwykłych strefach nie ulegną zmianie - nadal będą wynosić maksymalnie 3 zł za godzinę.

Kolejnym krokiem jest podpis prezydenta. Według nieoficjalnych informacji ustawa wejdzie w życie we wrześniu, będzie obowiązywał 12 miesięczny vacatio legis.

Pierwsze przepisy zakładały wprowadzenie stref tylko w największych aglomeracjach - powyżej 200 tys. mieszkańców. Jednak na wniosek samorządowców próg obniżono do 100 tys. mieszkańców. Zmiany mogą dotknąć kierowców w kilkudziesięciu miastach. Ustawa nie wskazuje konkretnych aglomeracji, ale na liście spełniających kryteria znajdą się:

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań (miasta powyżej 500 tys. mieszkańców), Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica.

Podoba Ci się ten pomysł? Uważasz, że nowa ustawa się sprawdzi? A może wręcz przeciwnie? Czekamy na opinie: listydoredakcji@gazeta.pl.

Czy popierasz nowe przepisy?
Więcej o: