Rewolucja w opłatach za parkowanie. Kierowcy zapłacą 9 zł za godzinę, nawet w soboty

Samorządowcy będą mogli naliczać nawet 9 złotych za godzinę parkowania. Śródmiejskie strefy płatnego parkowania pojawią się w kilkudziesięciu polskich miastach i będą obowiązywać nawet w sobotę.

W czwartek przyjęto nową ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, która zakłada możliwość wprowadzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania. W tym celu zostaną wydzielone specjalne obszary w centrach miast. Samorządowcy będą mogli ustalić maksymalną stawkę za parkowanie w wysokości 9 zł za godzinę.

Opłaty w specjalnej strefie będą narastać progresywnie - druga godzina nie będzie mogła być droższa od pierwszej o więcej niż 20 proc, a trzecia od drugiej również nie będzie mogła być droższa o więcej niż 20 proc. Opłata za czwartą i kolejną godzinę nie będzie mogła przekraczać ceny za pierwszą.

Na dodatek w ustawie przyjęto, że opłaty będzie można pobierać także w soboty, a miejsce objęte opłatą nie będzie musiało być oznaczone znakami poziomymi. Przy okazji ustalono wysokość opłaty dodatkowej, nakładanej w przypadku niewykupienia biletu parkingowego - wyniesie 200 zł. Ceny w zwykłych strefach nie ulegną zmianie - nadal będą wynosić maksymalnie 3 zł za godzinę.

Kolejnym krokiem jest podpis prezydenta. Według nieoficjalnych informacji ustawa wejdzie w życie we wrześniu, będzie obowiązywał 12 miesięczny vacatio legis.

Pierwsze przepisy zakładały wprowadzenie stref tylko w największych aglomeracjach - powyżej 200 tys. mieszkańców. Jednak na wniosek samorządowców próg obniżono do 100 tys. mieszkańców. Zmiany mogą dotknąć kierowców w kilkudziesięciu miastach. Ustawa nie wskazuje konkretnych aglomeracji, ale na liście spełniających kryteria znajdą się:

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań (miasta powyżej 500 tys. mieszkańców), Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica.

Podoba Ci się ten pomysł? Uważasz, że nowa ustawa się sprawdzi? A może wręcz przeciwnie? Czekamy na opinie: listydoredakcji@gazeta.pl.

Czy popierasz nowe przepisy?
Więcej o:
Komentarze (178)
Kierowcy zapłacą 9 zł za godzinę, nawet w soboty. Nowa ustawa przyjęta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Leshido

  Oceniono 105 razy 75

  Ktoś mósi sfinansować 500+ i inne obiecanki . Tylko głupi myśli że to za darmo

 • zywiolak

  Oceniono 102 razy 70

  Brawo prawie 2,5 €/h. Do tego jeszcze opłata za wjazd do centrum w wysokości nawet 7 €. Zarobki Polskie opłaty jak na zachodzie Europy xD. A komunikacja w porównaniu z Berlinem czy Wiedniem jak ponury żart.

  W Krakowie szumnie wprowadzona kilka lat temu nowa marszruta polegająca na wprowadzeniu systemu przesiadkowego totalnie się nie sprawdza. Miasto stoi w korkach, autobusy, tramwaje się non-stop spóźniają, plan przesiadek się rozjeżdża i ludzie stoją po przystankach po kilkanaście minut (przyjemność w zimie). Dawniej takim 128 można było przejechać przez całe miasto, a teraz z dalekobieżnych linii co zostało? 178? Poza tym system przesiadkowy sprawdza się jak pojazdy komunikacji miejskiej kursują co 3-4 minuty maksymalnie w krakowski magistrat postanowił wspaniałomyślnie uwalić na wakacje połowę kursów (!!!) na popularnych trasach. Wiadomo w tym mieście żyją tylko studenty, dzieci w wieku szkolnym i turyści.

  A w sumie może niedługo to już nie będzie miało znaczenia bo mało kto do skansenu w centrum będzie się wybierał.

 • volongoto41

  Oceniono 67 razy 57

  Pacz Pan!
  Wynagrodzenie 13 złotych na godzinę brutto.
  Opłata za parking 9 złotych za godzinę netto.
  Znaczy się , że pracować będziemy tylko po to aby zaparkowć!
  Super! To jeszcze chciwość czy już złodziejstwo?

 • siwywaldi

  Oceniono 59 razy 55

  Już sam fakt umieszczenia tego prawa w Ustawie o Partnerstwie Publiczno Prywatnym, świadczy o oficjalnym przyzwoleniu na różne szwindle cuchnące na kilometr.

  Oj zaczną się "publiczno-prywatne" lody, zaczną.... :-))

 • felicjan.dulski

  Oceniono 61 razy 51

  No to PiS DAł prezent kierowcom.
  Będą o tym pamiętać, gdy przyjdzie postawić krzyżyk na karcie do głosowania?

 • lese_majeste

  Oceniono 52 razy 38

  ładna mina podłożona podłożona samorządom przez pis tuż przed wyborami

 • Gość: xyz

  Oceniono 44 razy 36

  Dobra zmiana :)

 • Gość: robal

  Oceniono 41 razy 31

  Najdrozsze parkingi , najdrozsze autostrady, najdrozsze paliwo. Chca nas przesadzic na rowery i bedzie najekologiczniej.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 48 razy 30

  Skutek będzie szybki i ponury. Centra miast będą "zdychać" i wyludniać się jeszcze bardziej. Np. centrum Poznania wieczorem przypomina cmentarz. Same ciemne oczodoły okien i z rzadka przemykający się po pustych chodnikach ludzie! Gdyby nie teatry to byłoby jeszcze puściej. Sklepy i kina już się z centrum wyprowadziły.
  Skutek będzie taki, że jeszcze więcej osób będzie się z miast wyprowadzać. Ci, którzy mają w miastach firmy wyprowadzą je z miast razem z sobą. Znam dwóch właścicieli spółek akcyjnych, którzy wyprowadzili się do Konstancina i razem ze sobą z Warszawy wyprowadzili swe firmy. O mniejszych podmiotach typu sp. z o.o nie wspominam bo znam takich dziesiątki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX