Volkswagen MOIA zrewolucjonizuje miejski transport

Koncern z Wolfsburga uruchomił firmę MOIA, która zajmie się w najbliższej przyszłości zagadnieniami z zakresu mobilności. To kolejny krok Volkswagena w kierunku rozwijania koncepcji Ride-Poolingu.

Podczas imprezy TechCrunch w Berlinie, Volkswagen przedstawił swoją wizję Ride-Poolingu i całego otoczenia z nim związanego. Już od przyszłego roku w ofercie producenta pojawi się alternatywny pomysł na przemieszczanie się w obrębie miasta - pojazd  opracowany przez MOIA.

Nowy pomysł Volkswagena przyczyni się do zmniejszenia ruchu w dużych ośrodkach miejskich. Już pod koniec 2018 roku ruszy projekt w Hamburgu. Firma MOIA zajmie się tworzeniem całego ekosystemu związanego z tym przedsięwzięciem, a w ramach projektu na ulice wyjedzie nowy pojazd.

Zobacz także: Robert Lewandowski wybrał potężne kombi. CR7 jeszcze szybsze i droższe auto. Ale pogodził ich on

Volkswagen MOIAVolkswagen MOIA fot. VW

Klienci będą mogli korzystać z niego za pomocą aplikacji - możemy dokonać w niej rezerwacji i zapłacić za przejazd. Przed złożeniem zamówienia pojawi się informacja, kiedy samochód będzie dostępny i ile będzie kosztować cała usługa. Odpowiedni algorytm zadba o to, żeby identyfikować pasażerów zmierzających mniej więcej w tym samym kierunku. Nad całością będzie czuwać rozbudowany system zarządzania flotą pojazdów.

Maszyna opracowana przez MOIA ma silnik elektryczny, a na pokładzie zmieści nawet sześciu pasażerów. We wnętrzu znajdzie się sporo miejsca dla pasażerów na osobnych fotelach, z dużą ilością miejsca na nogi, żeby wygodnie podróżować. Każdy z foteli jest wyposażony w lampkę z regulacją oświetlenia oraz port USB. Do dyspozycji pasażerów oddano również sieć bezprzewodową. Wsiadanie i wysiadanie z samochodu ułatwiają przesuwane automatycznie drzwi oraz specjalny uchwyt. Miejsce na bagaż przewidziano tuż obok kierowcy. Zasięg pojazdu to 300 km, a akumulatory można naładować do 80 procent w ciągu 30 minut.

Zobacz także: Oto lista kandydatów do tytułu "Car of the Year 2018"

Volkswagen MOIAVolkswagen MOIA fot. VW

Projekt został zaprojektowany i wyprodukowany przez firmę MOIA, ale nad całością czuwał oddział Volkswagena odpowiedzialny za Samochodu Użytkowe. Z kolei fabryka należąca do VW w Osnabruck potrzebowała zaledwie 10 miesięcy na uruchomienie produkcji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.