Kiedy autobus ma pierwszeństwo?

Wielu kierowców nie wie, jak zachować się na drodze, kiedy jedzie obok autobusu. Ma to duży wpływ na płynność ruchu. Podpowiadamy więc, kiedy autobus ma pierwszeństwo i co grozi za złamanie przepisów.

Polscy kierowcy często zachowują się, jakby autobus był pojazdem uprzywilejowanym, co doprowadza do utrudniania ruchu przez niepotrzebne hamowanie. A wbrew powszechnej opinii autobus nie zawsze ma pierwszeństwo.

Kiedy autobus ma pierwszeństwo?

Bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas obowiązuje jedynie w obszarze zabudowany. Co ważne, autobus musi być dobrze oznaczony, a jego kierowca kierunkowskazem zasygnalizować manewr. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zwolnienia lub w razie potrzeby zatrzymania się i wpuszczenia autobusu.

Zobacz także: Koniec z redukowaniem punktów karnych kursami, ale policja nie zabierze Ci już prawa jazdy

Za nieustąpienie pierwszeństwa autobusowi policja może nas ukarać mandatem w wysokości 200 zł. Za to wykroczenie nie grożą nam żadne punkty karne. Oficjalnym powodem ukarania kierowcy jest "utrudnianie lub tamowanie ruchu na drodze publicznej".

Odpowiedzialność kierowcy autobusu

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi wcale nie oznacza, że kierowca autobusu zwolniony jest z odpowiedzialności w przypadku ewentualnej kolizji. Przed zmianą pasa lub wyjechaniem z zatoki przystankowej musi się upewnić, że manewr nie spowoduje niebezpieczeństwa na drodze. O winie w takiej sytuacji decyduje policjant. A jeżeli ukarana mandatem strona nie zechce go przyjąć, to ostateczną decyzję podejmuje sąd.

Zobacz także: Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Pod żadnym pozorem go nie podpisuj

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Czy wpuszczasz przed siebie autobus, który chce zmienić pas ruchu?
Więcej o:
Komentarze (46)
Kiedy należy ustępować pierwszeństwa autobusom? Zasady
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kos

  Oceniono 43 razy 23

  Nie piszczcie pierdół. Autobus wyjeżdżając z zatoki nie ma pierwszeństwa tylko trzeba mu umożliwić wyjazd

 • Gość: ciekawy

  Oceniono 16 razy 14

  "Bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas obowiązuje jedynie w obszarze zabudowany."

  Poproszę o przepis dotyczący zmiany pasa ruchu.

 • Gość: Zet_zet

  Oceniono 14 razy 12

  Naprawdę proponuję bardzo wnikliwie przeczytać KRD w zakresie zmiany pasa ruchu. Dotyczy to tylko i wyłącznie zmiany pasa ruchu wynikającej z włączenia się do ruchu z przystanku (który może mieć formę zatoczki lub być bezpośrednio na jezdni.

  Art. 18. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku
  autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany
  zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu
  autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem
  sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na
  jezdnię.

 • Gość: tat100

  Oceniono 17 razy 9

  Codziennie jadę do pracy autobusem.Raz naliczyłem ośmiu kierowców,którzy nie przepuścili autobusu już wyjeżdżającego z zatoki!.Mało tego,wszyscy przekraczali podwójną ciągłą w tym miejscu wymijając autobus!Polscy kierowcy to największe tłuki i prostaki w Europie!.

 • Gość: mietko

  Oceniono 7 razy 7

  Cooo?! Mam prawo jazdy 18 lat i pierwszy raz o tym słyszę że trzeba ustępować autobusowi zmieniającemu pas ruchu... jak tu słusznie zwraca wielu uwagę chodzi tylko o włączanie się do ruchu autobusu wyjeżdżającego z przystanku...

 • Gość: Bb

  Oceniono 16 razy 6

  Hmm.. Mnie uczono, że autobus w ruchu (tzn. już na pasie ruchu) to taki sam uczestnik drogi jak każdy inny i nie ma pierwszeństwa podczas zmiany pasów itp. Natomiast autobus wyjeżdżający z zatoki - owszem pierwszeństwo posiada i trzeba mu ustąpić, v nawet jeśli będę się musiał zatrzymać.

  Więc gdzie leży prawda?

 • Gość: Terpentyn

  Oceniono 9 razy 5

  Wszystko fajnie, tylko polska inżynieria drogowa radośnie rozstawia znaki D-42 bardzo rzadko pamiętając o dostawieniu do kompletu D-43. Zatem można kilkukrotnie wjechać w obszar zabudowany w ogóle z niego nie wyjeżdżając. Paranoja.

 • Gość: Gość

  Oceniono 5 razy 3

  Kochani kierowcy Życzę Wam abyście byli pasażerami komunikacji miejskiej i patrząc przez okna autobusu wściekli się na tych kierowców którzy nie wypuszczają autobusu z zatoki, a Wam przecież się spieszy A tego barana który opisuje pasażerów jako biedniejszych, to powinniśmy spalić na stosie, bogaty bufon się znalazł 😠😠😠

 • captain_planet

  Oceniono 3 razy 3

  Art. 18 ustawy Prawono ruchu drogowym. Jeśli ktoś tego nie ogarnął, to powinien spalić swoje prawo jazdy i zapier... zbiorkomem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX