Jak brzmi idealny klakson? Pewien inżynier właśnie odpowiedział na to pytanie

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy klakson w samochodzie mógłby brzmieć nieco przyjemniej? YouTuber postanowił stworzyć dźwięk, który będzie zwracał uwagę, ale będzie przy tym mniej drażniący.

Mark Rober to inżynier i youtuber, który opublikował film, w którym przedstawia klakson samochodowy o zmiennym dźwięku. Do budowy tego rozwiązania wykorzystał tanią programowalną kartę dźwiękowa, inwerter, wzmacniacz oraz głośnik. Przy okazji było potrzebne trochę wiedzy z zakresu elektroniki i programowania, ale całość można spokojnie przygotować w warunkach domowych.

Nowy klakson zainstalował pod maską swojego Volkswagena Jetta i połączył ze specjalnym panelem zainstalowanym na konsoli środkowej, na którym znajdują się trzy przyciski. Każdy uruchamia inną sekwencję dźwiękową.

Jeden przycisk odpowiada za uruchamianie dźwięku robota R2-D2 z filmu „Gwiezdne Wojny”, drugi odpala trąbkę grającą pod ciśnieniem 120 psi, a trzeci przypomina klakson z ciężarówki. W zależności od sytuacji można wykorzystywać mniej lub bardziej donośne dźwięki.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.