Ministerstwo ulega taksówkarzom. Korzystanie z Ubera ma być utrudnione. Wszystko w imię bezpieczeństwa

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ugięło się pod naporem taksówkarzy. Przygotowywane są zmiany, które uprzykrzą życie m.in. użytkownikom Ubera. Wymogi dla korporacji taksówkarskich i firm przewozowych mają być zrównane.

Wczoraj przez Polskę przetoczyły się fale protestów taksówkarzy. W Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu na ulice wyjechało kilka tysięcy taksówek. W samej stolicy ponad dwa tysiące. W mediach i na portalach społecznościowych zawrzało. Sytuację wykorzystał też Uber, oferując nowym klientom 30 proc. zniżki na przejazdy. Część mieszkańców przesiadła się na rowery, a opinie Polaków mocno się podzieliły. Jedni przyklaskują taksówkarzom, a inni kibicują aplikacjom, dzięki którym taniej mogą przedostać się na drugi koniec miasta.

Taksówkarze tracą

W rozmowie z jednym z warszawskich taksówkarzy dowiedzieliśmy się, że przez działalność nielicencjonowanych przewoźników, jego miesięczne dochody spadły o 2 tysiące złotych. Pan Jacek zna stołeczne miasto jak własną kieszeń. Od ponad 20 lat przynajmniej pięć razy w tygodniu wozi pasażerów. Ma licencję, aktualne badania lekarskie, własną działalność gospodarczą i funkcjonuje pod szyldem dużej korporacji. Jak sam przyznaje, opłacalność tego interesu sukcesywnie spada. Wszystko przez aplikacje dostępne na każdego smartfona. - Mimo że sam nie wziąłem udziału w proteście, to przyklaskuję kolegom z branży - mówi w rozmowie z Moto.pl warszawski taksówkarz. - Uważam, że rząd powinien zająć się tą sprawą i uregulować rynek - dodaje.

Zapytany o nietypową walkę z przewoźnikami bez licencji stwierdził, że się od tego odcina. Chodzi o zatrzymania obywatelskie kierowców Ubera i piętnowanie ich w postaci malowania samochodów farbą, przyklejania naklejek, czy blokowania im przejazdu. Jak to działa? Taksówkarze zamawiają kurs przez aplikację, po czym zawiadamiają odpowiednie służby. Kara za przewóz bez licencji przekracza 10 tysięcy złotych.

Rządu pomysł na Ubera

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje wprowadzić obowiązek ewidencjonowania i przechowywania rejestru zleceń. Niesubordynacja w tym zakresie skutkowałaby karami finansowymi. Jakimi? Tego MIB nie precyzuje. Ministerstwo chce też wprowadzić licencje na pośrednictwo przy przewozie osób. I dla firm, i dla kierowców. To zrównałoby wymogi dla korporacji taksówkarskich i firm przewozowych. Również dla Ubera, choć to oficjalnie aplikacja łącząca kierowcę z osobą zainteresowaną transportem.

Spore kontrowersje wzbudza natomiast propozycja blokowania dostępu do aplikacji firm, które nie posiadałyby wspomnianych licencji. Wymagałoby to użycia filtrów weryfikujących przepływające dane. To z kolei uderza w wolność korespondencji. W praktyce przypominałoby to cenzurę. Klient nie mógłby uzyskać numeru telefonu kierowcy bez licencji, a zamówienie usługi byłoby mocno utrudnione także przez blokowany dostęp do aplikacji. Wszystkie zmiany tłumaczone są bezpieczeństwem i komfortem klientów.

Mimo przewidywanej rewolucji w regulacjach dotyczących przewozu osób, zmian nie można spodziewać się zbyt szybko. W rządzie znajdziemy wielu zwolenników Ubera (wicepremier Mateusz Morawiecki czy minister nauki Jarosław Gowin), którzy będą prawdopodobnie postulować za zmianami w projekcie. Problem dotyczy też liczby wydawanych licencji. Na przestrzeni 3-4 lat, w dużych miastach wojewódzkich taksówkarzy przybyło o ponad 15 proc. W samej Warszawie jest ich obecnie ponad 11 tysięcy. Wymusiło to obniżenie cen i podniesienie jakości usług. Dla klientów to same korzyści.

Kiedy zmiany mogłyby wejść w życie? Tego na razie nie wiadomo. Projekt jest dopiero konsultowany i jego ostateczny kształt może odbiegać od pierwotnych planów.

Czy twoim zdaniem blokowanie miast przez taksówkarzy to dobra forma protestu?
Więcej o:
Komentarze (114)
Ministerstwo ulega taksówkarzom. Korzystanie z Ubera ma być utrudnione. Wszystko w imię bezpieczeństwa
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: guest

  Oceniono 118 razy 84

  czy to żart ? Zablokowali miasta narażając firmy na straty i teraz ostaną to czego chcą ?
  Chyba wolę Ubera... czysty przyjeżdza pod dom uprzejmy.
  I w dodatku 3x tańszy

 • Gość: Gueść

  Oceniono 76 razy 64

  Teraz kolej na strajk listonoszy wobec nieuczciwej konkurencji jaką jest poczta elektroniczna. No bo jakim prawem taki gmail wysyła listy szybciej i do tego jeszcze za darmo? Skandal!

 • fduczyc

  Oceniono 60 razy 54

  Jeździłam 12 lat tylko z jedna korporacja taxi w Warszawce. w grudniu zamówiłam o 8:00 taxi na godzinę 15:00 na pociąg.. O godzinie 14:15 firma zadzwoniła i panienka zawiadomiła że taxi nie podjedzie bo "żaden kierowca nie podjął zlecenia"!!!!!!!!! K***a tyle godzin wcześniej a panowie se i tak wybierają zlecenia jak im wygodnie i maja w nosie, że klient zamówił tyle godzin wcześniej?!!! Do tej pory jestem wściekła i z "leniwcami" już nie jeżdżę. Uber to dobra rzecz dyscyplinująca korporacje.

 • zraluk7

  Oceniono 46 razy 38

  Lobby Sb-milicyjno-taksówkarskie jest mocne w PIS widać.

 • Gość: h2o

  Oceniono 37 razy 35

  nie bardzo rozumiem w czym problem? każdy taksówkarz może chyba zawiesić działalność i spóbować być (przez miesiąc?) uberowcem... czy nie?

 • surfer1971

  Oceniono 32 razy 30

  Pan Jacek zarobił 2 tysiące mniej miesięcznie to znaczy że ja zapłaciłem mniej za przejazdy. Proste. Czy mam kupować bułkę u piekarza z piątką dzieci po 10 zł pomimo że u bezdzietnego są po 2 zł ?

 • wranek

  Oceniono 37 razy 29

  No, to teraz, NA PEWNO NIE WSIĄDE DO TAKSÓWKI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX