Ten przetarg miała wygrać Skoda, ale jest nowy faworyt. Policja przesiądzie się do BMW?

O przetargu na 140 nieoznakowanych radiowozów informowaliśmy niedawno. Wszystko wskazywało, że jest tak rozpisany, żeby wygrała Skoda. Jednak wszystkich zaskoczył diler BMW, składając najlepszą ofertę.

Policyjna flota lada chwila powiększy się o 140 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Warunki przetargu rozpisano tak, że o wygraną mogły się tak naprawdę bić tylko dwa auta - Skoda Superb i Volkswagen Passat. Mamy jednak zaskakujący zwrot akcji - najkorzystniejszą cenowo ofertę złożył diler BMW. Jako że cena stanowi 60 proc. kryterium oceny oferty, wydaje się, że mamy pewniaka do zwycięstwa. Co jeszcze ciekawsze, na rynku to właśnie BMW 330i xDrive jest autem najdroższym. Za BMW 330i xDrive trzeba bowiem zapłacić 179 800 zł (2.0, 252 KM), za Superba - 162 710 zł (2.0, 280 KM), a Passata - 174 990 zł (2.0, 280 KM). Diler BMW dostosował jednak cenę do przetargu.

Najkorzystniejsze oferty z danym autem na dostarczanie 140 nieoznakowanych radiowozów złożyli:

Auto Fus T. Fus sp. j.: 27 020 000 zł - BMW 330i xDrive

CHR Żagiel Auto sp. z o.o.: 28 309 680 zł - Skoda Superb

Plichta sp. z o.o. sp. komandytowa: 29 448 790 zł - Volkswagen Passat

Zadaniem nowych samochodów będzie walka z piratami drogowymi. Pierwsze 40 aut ma trafić na służbę jeszcze w tym roku - do 30 listopada 2017 r. Radiowozy będą przekazywane w pięciu transzach do końca października 2018 r.

BMW serii 3BMW serii 3 fot. BMW

Warunki przetargu | Dlatego wszyscy obstawiali Volkswagena lub Skodę

Nowe radiowozy mają mieć przynajmniej dwulitrowy silnik benzynowy (pojemność od 1950 cm3) o mocy minimum 245 KM. Z kolei długość i rozstaw osi ustalono na odpowiednio 4630 i 2700 mm, co oznacza, że z przetargu wykluczone są wszystkie samochody kompaktowe. Nawet Skodzie Octavii RS 245 brakuje 2 cm rozstawu osi. Policja poszukuje więc samochodu klasy średniej.

Jednak nie byle jakiego samochodu klasy średniej, bo dalsze warunki przetargu odrzucają większość aut w stawce. Radiowóz ma być wyposażony w napęd 4x4 i przyspieszać do setki w 7 sekund. I tak odpada praktycznie cała klasa średnia. Jak szybko  wyliczył bardzo popularny bloger Złomnik, na placu boju zostały tylko dwa samochody: Volkswagen Passat oraz Skoda Superb. Cena stanowi 60 proc. kryterium oceny oferty, a to wydawało się z miejsca wykluczać marki premium. Nikt jednak nie spodziewał się, że to diler BMW złoży najkorzystniejszą cenową ofertę.

Przy okazji ogłoszenia przetargu o skomentowanie sprawy poprosiliśmy Komendę Główną Policji. Nasi rozmówcy odesłali nas na drogę mailową. Na pytania, dlaczego przetarg faworyzuje dwa auta, wciąż nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Które auto z tych trzech powinno Twoim zdaniem wygrać?
Więcej o:
Komentarze (215)
Ten przetarg miała wygrać Skoda, ale jest nowy faworyt. Policja przesiądzie się do BMW?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: macron5

  Oceniono 142 razy 132

  Czy Wacek Berczynski widział już dokumenty przetargowe? Just asking.

 • Gość: zibi

  Oceniono 85 razy 75

  Nie Policja wyda 27 mln. tylko my,podatnicy.Drugie tyle pójdzie na obsługę serwisową,o czym dealer nie wspomniał.

 • Gość: Paweł

  Oceniono 105 razy 65

  Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że kupują nie za swoje, więc sobie folgują. Czy Polska jest tak bogatym krajem, by policjanci mieli jeździć autem powszechnie uważanym za komfortowe. Nie wystarczyłby samochód klasę niżej? Po uja im te 2 cm rozstawu osi więcej niż ma Octavia? Firma prywatna, kierująca się EFEKTYWNOŚCIĄ wydawania SWOICH pieniędzy nigdy nie kupiłaby swoim handlowcom np. VW Touarega, kiedy "wystarczą" im VW Caddy. Ale Policja ma wielkopański gest, a co... Ech! Nóż się w kieszeni otwiera!
  Teraz pewnie dokonują słownej ekwilibrystyki, by zredagować odpowiedź na proste pytanie, po uja im tak drogie auta.

 • spyderman2

  Oceniono 40 razy 30

  skoda i volkswagen to jedna firma, bez wzgledu która z marek wygra miałaby zlecenie. wydaje się że za zawężenie przetargu do 2 marek jednej firmy była duża koperta dla przedstawiciela pisiego nierządu totalnego. nieoczekiwanie bmw pokrzyżuje plany. ciekawe jak wybrną aby przepchnąć jednak mniej korzystną ofertę aby podejrzewana przez mnie wziątka doszła do skutku

 • Gość: Zenon

  Oceniono 18 razy 12

  BMW tańsze od Skody, dobra zmiana! Będzie co rozbijać i nawet nie będzie szkoda... :)))

 • danemiw

  Oceniono 13 razy 11

  BMW daje w Polsce 5-letni pakiet serwisowy gratis (w przypadku takiego auta to ma znaczenie). A inne marki?..

 • antoniferdynand

  Oceniono 12 razy 10

  Pamiętam kilka lat temu jak w mojej firmie (100% udział Skarbu Państwa) rozpisano przetarg na samochody dla Zarządu. Prezesi niemal się pos...li jak najkorzystniejszą umowę złożył Jaguar, zwłaszcza że spełniał wszystkie kryteria. Cała komisja przetargowa boksowała się z tym tydzień aby przeforsować coś innego - w końcu wygrał nieco droższy Peugeot 607, ale przynajmniej Zarząd nie stracił stołków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX