Akcja Profesjonalni kierowcy | "Prawie połowa kierowców ukończyła 65 lat. Trzeba to zmienić!"

Profesjonalni kierowcy to akcja Volvo i Renault, w której szkoleni są młodzi kierowcy, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą transportową. To szansa na zdobycie doświadczenia i znalezienie dobrze płatnej pracy

Zawodowy kierowca to na rynku towar deficytowy. Polska branża transportowa jest jedną z największych w Europie. W firmach z tego sektora pracuje aktualnie 700 tysiący kierowców. Liczba robi wrażenie, ale to wciąż za mało. Każdego roku na rynku brakuje 30 tysięcy pracowników. A deficyt będzie się powiększał, bo prawie połowa zawodowych kierowców ukończyła już 65 lat. Inicjatywą, która ma odmienić ten trend jest akcja "Profesjonalni kierowcy".

Profesjonalni kierowcy | Co to jest?

"Profesjonalni kierowcy" to akcja - już po raz drugi - organizowana przez Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestię i Michelin. Celem jest bezpłatne szkolenie młodych kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ciężarówkami. Uczestnicy kursu dowiadują się m.in. jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy, jak przygotować go do drogi, zabezpieczyć ładunek czy manewrować 40-tonowym zastawem. Młodzi kierowcy poznają też przepisy i uczą się pierwszej pomocy.

W tej edycji planuje się przeszkolenie 300 osób. Odbędzie się 15 sesji w różnych regionach Polski. Każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat, potwierdzający jego kwalifikacje. Jak pokazała poprzednia edycja, firmy transportowe praktycznie z miejsca zatrudniają osoby przeszkolone w ramach akcji "Profesjonalni kierowcy".

Priorytetem dla instruktorów jest przede wszystkim bezpieczeństwo:

"Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że z roku na rok kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestniczą w wypadkach drogowych. Chcemy, aby już od samego początku przekazywać kierowcom najlepsze praktyki, dzięki którym na drogach będzie jeszcze bezpieczniej" - mówi Michał Proc, Dyrektor ds. Rozwiązań Biznesowych w Volvo Group Truck Poland.

Profesjonalni kierowcyProfesjonalni kierowcy fot. Volvo Group Trucks

 Nie tylko szkolenia | Premia dla 100 młody kierowców

Przy okazji tegorocznej akcji "Profesjonalni kierowcy" Volvo Trucks przygotowało specjalne stypendium dla 100 zdolnych młodych kierowców. Szwedzka marka zamierza sfinansować im szkolenia kwalifikacji wstępnej.

Kwalifikacja wstępna to kurs, jaki musi ukończyć każda osoba, która chce pracować jako kierowca w transporcie drogowym. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem i szczególnie dla osób młodych może być dużym ograniczeniem.- dodaje Michał Proc.

Zapisy ruszają w marcu. Rejestrować można się na stronie www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem udziału w szkoleniu jest posiadanie prawa jazdy C+E.

Więcej o:
Komentarze (2)
Akcja Profesjonalni kierowcy | "Prawie połowa kierowców ukończyła 65 lat. Trzeba to zmienić!"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: VCX

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego młodzi kierowcy nie chcą być kierowcami? Już wyjaśniam:
  Prawo jazdy - 2 tys zł
  Świadectwo kwalifikacji - 5 tys zł
  Badania psychologiczne - 500zł
  Odpowiedzialność i świecenie oczami przed ITD sprawdzającymi umieszczenie gasnic i zasłonek w oknach - gratis

  Ponadto SKOMPLIKOWANE ograniczenia czasu pracy typu: jedziesz 15 min, za 11h wsiadasz i chcesz jechać znowu 15 min, wysiadasz i co - i przekroczyłes czas pracy. I mandacik rzecz jasna.
  Ponadto, jesli chcesz założyć firmę transportową, musisz zdać w ITS egzanim z prawa pracy tak szczegółowy i absurdalny że tylko niektórym się to udaje. Aha, egzamin 900 zł.

  A to tylko jedna z wielu branż, w której młodzi "nie chcą" pracować. Chcą, tylko nie każdy jest wariatem i samobójcą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX