Akcja Profesjonalni kierowcy | "Prawie połowa kierowców ukończyła 65 lat. Trzeba to zmienić!"

Profesjonalni kierowcy to akcja Volvo i Renault, w której szkoleni są młodzi kierowcy, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą transportową. To szansa na zdobycie doświadczenia i znalezienie dobrze płatnej pracy

Zawodowy kierowca to na rynku towar deficytowy. Polska branża transportowa jest jedną z największych w Europie. W firmach z tego sektora pracuje aktualnie 700 tysiący kierowców. Liczba robi wrażenie, ale to wciąż za mało. Każdego roku na rynku brakuje 30 tysięcy pracowników. A deficyt będzie się powiększał, bo prawie połowa zawodowych kierowców ukończyła już 65 lat. Inicjatywą, która ma odmienić ten trend jest akcja "Profesjonalni kierowcy".

Profesjonalni kierowcy | Co to jest?

"Profesjonalni kierowcy" to akcja - już po raz drugi - organizowana przez Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestię i Michelin. Celem jest bezpłatne szkolenie młodych kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ciężarówkami. Uczestnicy kursu dowiadują się m.in. jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy, jak przygotować go do drogi, zabezpieczyć ładunek czy manewrować 40-tonowym zastawem. Młodzi kierowcy poznają też przepisy i uczą się pierwszej pomocy.

W tej edycji planuje się przeszkolenie 300 osób. Odbędzie się 15 sesji w różnych regionach Polski. Każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat, potwierdzający jego kwalifikacje. Jak pokazała poprzednia edycja, firmy transportowe praktycznie z miejsca zatrudniają osoby przeszkolone w ramach akcji "Profesjonalni kierowcy".

Priorytetem dla instruktorów jest przede wszystkim bezpieczeństwo:

"Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że z roku na rok kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestniczą w wypadkach drogowych. Chcemy, aby już od samego początku przekazywać kierowcom najlepsze praktyki, dzięki którym na drogach będzie jeszcze bezpieczniej" - mówi Michał Proc, Dyrektor ds. Rozwiązań Biznesowych w Volvo Group Truck Poland.

Profesjonalni kierowcyProfesjonalni kierowcy fot. Volvo Group Trucks

 Nie tylko szkolenia | Premia dla 100 młody kierowców

Przy okazji tegorocznej akcji "Profesjonalni kierowcy" Volvo Trucks przygotowało specjalne stypendium dla 100 zdolnych młodych kierowców. Szwedzka marka zamierza sfinansować im szkolenia kwalifikacji wstępnej.

Kwalifikacja wstępna to kurs, jaki musi ukończyć każda osoba, która chce pracować jako kierowca w transporcie drogowym. Wiąże się to jednak z ogromnym wydatkiem i szczególnie dla osób młodych może być dużym ograniczeniem.- dodaje Michał Proc.

Zapisy ruszają w marcu. Rejestrować można się na stronie www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem udziału w szkoleniu jest posiadanie prawa jazdy C+E.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.