Chevrolet Equinox | Pokonać RAV4 i CR-V

Aktualnie żyjemy Paryżem, ale za Oceanem także dzieją się ciekawe rzeczy. GM właśnie pokazał nowego Chevroleta Equinox. Powinniśmy się zainteresować kompaktowym SUV-em, bo prawdopodobnie trafi do Europy ze znaczkiem Opla

Chevrolet Equinox z wynikiem 277 589 sprzedanych sztuk zajął 14 miejsce na liście najlepiej sprzedających się samochodów w USA w roku 2015. Kompaktowy SUV General Motors musiał uznać wyższość i Toyoty RAV4 (10 miejsce; 315 tys sprzedanych aut), i Hondy CR-V (7 miejsce; 345 tys sprzedanych aut). Nowa generacja Equinoxa ma w końcu zdetronizować Japończyków. To bardzo ważny model dla koncernu nie tylko w Stanach - trafi do sprzedaży na 115 rynkach całego świata. W przebraniu Opla Equinox ma zadebiutować także w Europie jako większy brat Mokki X.

Chevrolet Equinox | Co nowego?

Oprócz znacznie nowocześniejszego wyglądu (auto upodobniło się do Malibu, Cruze'a i Bolta) najważniejszą zmianą w SUV-ie jest drastyczna kuracja odchudzająca. Chevrolet zrzucił aż 181 kg i waży teraz 1509 kg.

W znacznie odświeżonej kabinie pierwsze skrzypce gra system multimedialny MyLink. Ekran dotykowy w zależności od wersji może mieć 7 albo 8 cali, a ze smartfonami Equinox połączy się za pośrednictwem Apple CarPlay oraz Android Auto. Chevrolet chwali się lepszymi materiałami i ich spasowaniem, a także nowymi tapicerkami. Oprócz klasycznych wzorów Amerykanie zaoferują także kilka ciekawszych pomysłów - choćby tapicerkę przypominającą dżins.

Kompaktowy SUV ma także skusić klientów jednym z największych bagażników w klasie, ale nie podano jeszcze ile dokładnie litrów pomieści. Na razie Chevrolet skupia się na płaskiej podłodze po złożeniu tylnych siedzeń.

Nie mogło też zabraknąć nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Podczas pierwszej prezentacji wymieniono m.in. asystenta utrzymania pasa ruchu, asystenta martwego pola, system przewidywania i ostrzegania o kolizji z funkcją awaryjnego hamowania oraz kamerę monitorującą otoczenie całego pojazdu (wykryje np. dziecko albo psa). Equinox zostanie także wyposażony w specjalną opcję Teen Driver - pozwala ona rodzicom kontrolować nastolatka i - przykładowo - ustawić limit prędkości maksymalnej. Wszystko, by "wyrabiać w młodych kierowcach nawyk bezpiecznej jazdy"..

Chevrolet EquinoxChevrolet Equinox fot. Chevrolet

Amerykańscy kierowcy będą mieli do wyboru trzy turbodoładowane silniki. Dość sporym zaskoczeniem jest obecność na liście turbodiesla 1.6 R4 (136 KM i 320 Nm). Dwie pozostałe jednostki to już silniki benzynowe: 1.5 Turbo (170 KM, 275 Nm) i 2.0 Turbo (252 KM i 353 Nm). Standardem będzie napęd na przód, za dopłatą Equinox dostanie napęd 4x4. Jeszcze nie wiadomo czy wszystkie silniki będą mogły być w niego wyposażone. Tajemnicą owiane jest także spalanie i osiągi nowego SUV-a. Chevrolet ujawni więcej szczegółów bliżej premiery.

Nowy Equinox - jako rocznik modelowy 2018 - wejdzie do sprzedaży w Stanach w pierwszym kwartale przyszłego roku. Niestety, nie mamy jeszcze informacji, kiedy możemy go spodziewać w Europie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.