Dieselgate mu niestraszny. Volkswagen wyprzedza Toyotę

Koncern Volkswagen od zeszłego roku zmaga się ze skutkami ogromnej afery z manipulacją wynikami emisji spalin w silnikach TDI. Dieselgate nie przeszkodził jednak w świetnej sprzedaży

W Polsce również nie ma mocnych na Volkswagena

Walka o miano największego koncernu samochodowego to od dawna starcie trzech gigantów - Volkswagena, General Motors i Toyoty. Ostatnie lata to okres dominacji Toyoty, której po piętach deptał VAG. General Motors zamykało podium.

Na półmetku tego roku Volkswagen zdetronizował Toyotę i sprzedał aż 5,12 mln aut. Co ważniejsze dla Niemców, VAG jako jedyny odnotował wzrosty sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Tak wygląda sprzedaż trzech gigantów w pierwszej połowie 2016 r.:

Volkswagen - 5,12 mln sprzedanych aut (+1,5%)

Toyota - 4,99 mln sprzedanych aut (-0,6%)

General Motors - 4,76 mln sprzedanych aut (-1,2%)

Po pierwszej połowie 2015 r. Volkswagen również znajdował się na czele. Jednak późniejsze problemy z silnikami TDI pozwoliły Toyocie odrobić straty. Czy w 2016 r. Niemcy w końcu pokonają Toyotę?

Globalna sprzedaż w całym 2015 r.:

Toyota - 10,15 miliona sprzedanych aut

Volkswagen - 9,9 miliona sprzedanych aut

General Motors - 9,8 miliona sprzedanych aut

Nowa strategia Volkswagena

Po głośnej aferze Dieselgate Volkswagen przyjął zupełnie nową strategię, której głównym mianownikiem są samochody elektryczne. Inżynierowie z Wolfsburga mają skupić się na dalszym rozwijaniu sprawdzonej modułowej platformy konstrukcyjnej MQB, aby dostosować ją do hybrydowych samochodów typu plug-in i w pełni elektrycznych konstrukcji. Wszystkie marki koncernu mają połączyć siły, żeby opracować zestaw do budowy elektrycznych aut klasy kompaktowej. Na ich bazie powstaną samochody różnej klasy (od osobówek do małych dostawczaków) o zasięgu od 250 do 500 km ma jednym ładowaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen Crafter | Zupełnie nowy dostawczak z Polski

Czy Twoim zdaniem Volkswagenowi uda się w tym roku pokonać Toyotę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.