Koenigsegg One:1 | Bicie rekordu zakończone wypadkiem

Koenigsegg One:1 miał pobić na Nurburgringu rekord najszybszego samochodu produkcyjnego i zdetronizować Porsche 918 Spyder. Coś poszło nie tak...

Koenigsegg Agera R rozbity

Nurburgring nie bez powodu nazywany jest Zielonym Piekłem. Przekonał się o tym Koenigsegg One:1 podczas próby pobicia rekordu należącego do Porsche 918 Spyder. Superszybkie okrążenie zakończyło się spektakularnym wypadnięciem z toru i uderzeniem w barierki. Dzieła zniszczenia dopełnił ogień. Na szczęście, kierowca wydostał się z One:1 praktycznie bez szwanku. Jeszcze nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Pierwsze ustalenia mówią o nagle zblokowanych hamulcach w Adeneur Forst.

Rozbity Koenigsegg One:1 to jeden z siedmiu wyprodukowanych egzemplarzy szwedzkiego supersamochodu. Auto było gwiazdą Festiwalu Prędkości w Goodwood w 2014 roku. Potem trafiło w prywatne ręce do Niemiec. Wyróżniało się czystym, karbonowym "malowaniem" i złotymi wyścigowymi pasami.

Co zostało z Koenigsegga możecie zobaczyć na filmie prosto z Północnej Pętli:

 

Koenigsegg One:1

W momencie premiery Szwedzi chwalili się, że to najszybszy seryjnie produkowany samochód na świecie. Pięciolitrowe V8 z aluminiowym blokiem, które umieszczono pod maską One:1, przy 6000 obr. na minutę generuje niespełna 1 megawat mocy. Dokładnie mówimy o 1341 KM (986 kW) i momencie obrotowym wynoszącym 1371 Nm. Wszystko to w nadwoziu ważącym zaledwie 1341 kg. W ten sposób Koenigsegg dotarł do magicznej bariery stosunku masy do mocy na poziomie 1:1.

Ogromna moc silnika trafia na tylne koła za pomocą dwusprzęgłowej, 7-biegowej automatycznej skrzyni biegów. Dzięki elektronicznemu dyferencjałowi Koenigsegg One:1 będzie przyspieszał od 0 do 400 km/h w około 20 sekund. Zatrzymanie z takiej prędkości potrwa jedynie 10 sekund. Pierwsza setka? 2,6 sekundy... Producent chwali się, że przy pełnym wciśnięciu pedału hamulca w momencie jazdy z prędkością 100 km/h, auto zatrzyma się po 28 metrach.

Koenigsegg One:1Koenigsegg One:1 fot. Koenigsegg

ZOBACZ TAKŻE:

Koenigsegg | Pojemność 1,6 litra i 400 KM

INNE LINKI

Lamborghini Centenario | Dzieło sztuki w ruchu

Porsche Panamera | Z napędem pożyczonym od 918 Spyder

Koenigsegg Agera RS | Wszystkie sztuki wyprzedane

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.