Fabryka samochodów użytkowych VW w Hanowerze | Złożony organizm

Volkswagen zaprosił nas do obejrzenia swojej jednej z najstarszych fabryk samochodów użytkowych. Mieści się w niemieckim Hanowerze i zatrudnia... ponad 14 tysięcy osób

Święto w fabryce w Tychach | Już 1 500 000 Fiatów 500

Kiedyś, już nie pamiętam kto, powiedział mi jedno zdanie na temat fabryk samochodowych: "Widziałeś jedną wiesz jak wyglądają wszystkie". I faktycznie, poza drobnymi wyjątkami to się zgadza. Mimo to za każdym razem kiedy jestem w fabryce fascynują mnie te same elementy. Ich wielkość, ilość zatrudnionych osób czy logistyka produkcji. Inaczej nie było w Hanowerze.

Powstała w 1955 roku fabryka znajduje się na powierzchni ponad 1 200 000 m2. Duża, ale nie olbrzymia bo np. fabryka w Tychach zajmuje dokładnie raz więcej powierzchni. Nieco ponad 14 tys. osób buduje tu rocznie 176 000 samochodów. Od samego początku istnienia fabryki produkuje się tu Volkswageny Transportery i Multivany w najróżniejszych odmianach. Poza tym powstają tu również Amaroki jak i szereg komponentów do różnych modeli w tym lakierowane karoserie do... Porsche Panamera.

Na taśmie pracować bym nie chciał, ale obserwując panów składających te auta widać, że na naszych oczach powstaje coś fajnego. Auto, które ktoś sobie skonfigurował, wymarzył i czeka na nie. Od początku produkcji powstało tu niemal 10 milionów pojazdów.

Na koniec odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce w fabryce w Hanowerze. W hali 58 znajduje się jedna z największych i najnowocześniejszych maszyn prasowych w Europie. Zamontowana w październiku 2015 roku ma 94 metry długości i 22 metry szerokości. Cała maszyna waży 3300 ton. Maszynę, która może wyprodukować 68 części na minutę obsługuje sto osób. Stojąc przy niej widać jej niesłychaną szybkość pracy. Do tego pracuje bardzo cicho.

Wizyta w takich miejscach jak to w Hanowerze uświadamia jak od wielu ludzi zależy zbudowanie samochodu. Jak dużo detali trzeba dograć, dopasować i poskładać w jedną całość. Fabryka samochodowa to szalenie złożony organizm.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.