Jeep najszybciej rozwijającą się marką w Europie

Koncern FCA zainwestował w Jeepa poważne pieniądze. Okazuje się, że amerykańska marka zaczyna odwdzięczać się właścicielom. Jeep bierze Europę szturmem

Jeep Cherokee | Pierwsza jazda | Dla wszystkich

Za Oceanem Jeep to marka instytucja. Europejscy kierowcy również kojarzą ją ze świetnymi terenowymi samochodami, ale nigdy nie przekładało się to na dobrą sprzedaż. Od jakiegoś czasu Jeep jest częścią wielkiej rodziny Fiat Chrysler Automobiles. Koncern zainwestował w markę poważne pieniądze. Logo Jeepa pojawiło się na koszulkach Juventusu, jednej z najbardziej rozpoznawalnych piłkarskich drużyn na Starym Kontynencie, ruszyła intensywna kampania marketingowa, a nowe modele Jeepa skrojono bardziej pod europejskiego odbiorcę. Efekt?

Słupki sprzedaży poszybowały w górę. W 2015 roku w Europie Amerykanie sprzedali 88 200 samochodów . Wynik może nie oszałamia, kiedy porównamy go z liczbami innych producentów, jednak liczba ta oznacza wzrost aż o 113 proc. w porównaniu z rokiem 2014. W tym samym okresie przychody podskoczyły o 132,2 proc. To daje Jeepowi tytuł najszybciej rozwijającej się marki w Europie. Jak duży skok wykonała marka najlepiej pokazuje sytuacja na Wyspach Brytyjskich - tam w 2015 roku Jeep sprzedał więcej aut niż przez poprzednie cztery lata łącznie (2011-2014). Inny wielki europejski rynek, Francja, może pochwalić się wzrostem w 2015 roku w wysokości 208,5 proc. w porównaniu do 2014 r.

Skąd tak świetne wyniki Jeepa w ubiegłym roku? Wielka zasługa w tym nowego modelu Jeep Renegade. Nie dość, że auto zgarnęło ostatnio tytuł najlepszego samochodu terenowego 2016 brytyjskiego "4x4 Magazine", to sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Amerykanie nie podali dokładnej sprzedaży Renegade'a w samej Europie, ale poznaliśmy ją w regionie EMEA, gdzie do Starego Kontynentu doliczona są jeszcze Afryka i Bliski Wschód. Renegade trafił do 54 800 nowych kierowców, co stanowi aż 49,8 proc. całej sprzedaży marki.

Drugi hit sprzedażowy to znacznie większy Jeep Grand Cherokee. W regionie EMEA jego sprzedaż w 2015 roku wyniosła 28 159 sztuk, czyli 24 proc. całej sprzedaży.

ZOBACZ TAKŻE:

Jeep Renegade | Pierwsza jazda | Zaskoczenie

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA