Volkswagen i Suzuki | Koniec trudnej współpracy

Po krótkiej i dość burzliwej współpracy Volkswagena i Suzuki wszystko zakończyło się rozwodem w sądzie. Koncern VW musi sprzedać swoje udziały w Suzuki, a Japończycy zapłacić odszkodowanie

Suzuki Vitara | Pierwsza jazda | Powrót do korzeni?

Volkswagen i Suzuki ogłosili swoją współpracę w 2009 roku. Obydwie marki miały się skupić na produkcji przyjaznych środowisku samochodów i pomóc Volkswagenowi uderzyć w indyjski rynek, gdzie liderem jest właśnie Suzuki. W ramach porozumienia w ręce Niemców wpadło 19,9% udziałów w Suzuki.

Jednak niemiecko-japońska współpraca od początku się nie układała. Przez dłuższy czas obydwa koncerny nie zaprezentowały żadnego wspólnego planu, a czarę goryczy przelała decyzja Suzuki o dalszym kupowaniu silników Diesla od Fiata, a nie od nowego partnera. Po serii kłótni sprawa wylądowała w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym w Londynie.

Sąd postanowił przychylić się do zdania Japończyków i zakończył nieudany związek dwóch marek. Decyzją sądu Volkswagen musi odsprzedać swoje udziały w Suzuki albo samemu Suzuki, albo spółce wskazanej przez Japończyków. Jednak trybunał stwierdził również, że Suzuki nie wywiązywało się ze swoich zobowiązań i Volkswagenowi należy się odszkodowanie. Jego wysokość zostanie ustalona w dalszych postępowaniach.

Zobaczymy jak rozwód wpłynie na kondycję obydwu koncernów. Volkswagen zapewnia, że sądowe zakończenie całego zamieszania może wpłynąć pozytywnie na wyniki spółki. Na pewno na samej sprzedaży akcji koncern VAG zarobi, od 2009 roku cena akcji Suzuki wyraźnie wzrosła.

ZOBACZ TAKŻE:

NOWY VOLKSWAGEN PASSAT | PREZENTACJA MODELU

Volkswagen PassatVolkswagen Passat fot. Volkswagen

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.