Mercedes Klasy E | Nowy system ochroni nasze uszy

Mercedes-Benz jako pierwszy wykorzysta naturalny odruch człowieka do ochrony uszu przed głośnymi dźwiękami, które powoduje wypadek

Opel OnStar | Nowa jakość podróży i bezpieczeństwa

Do premiery nowego Mercedesa Klasy E pozostało już tylko kilkanaście tygodni. Limuzyna klasy średniej ze Stuttgartu będzie wyposażona w kilka nowych systemów z pakietu PRE-SAFE, czyli takich, które przygotowują podróżujących autem do nieuniknionego wypadku w celu zmniejszenia obrażeń. Jedną z nowości będzie system PRE-SAFE Sound, który ochroni uszy pasażerów.

Hałas, jaki towarzyszy wypadkowi w ruchu drogowym, potrafi być ogromny. Każdy kto był świadkiem lub uczestnikiem kolizji, szczególnie przy dużej prędkości, może potwierdzić, że dźwięk giętej blachy, pękających szyb, opon, łamanego plastiku i wybuchających poduszek powietrznych jest bardzo głośny - na tyle, że potrafi uszkodzić słuch osób biorących udział w wypadku. Inżynierowie Mercedesa uznali, że skoro wiele osób wychodzi ze zdarzeń bez większego szwanku, ale najbardziej po zderzeniu cierpią ich uszy, to można temu zaradzić.

Zobacz ceny używanych Mercedesów klasy E

Wykorzystali do tego naturalne działanie ludzkiego organizmu. Uszy człowieka wyposażone w mięsień strzemiączkowy potrafią same reagować na głośny dźwięk, jednak dopiero po tym gdy on do nas dotrze. Jeżeli na przykład usłyszymy głośną muzykę, skurcz mięśnia powoduje zmianę połączenia między błoną bębenkową i wewnętrzną częścią ucha. Właśnie dlatego Mercedes postanowił stworzyć system, który po tym jak komputer oceni, że kolizja jest nieunikniona, wyemituje z głośników falę powodującą skurcz mięśnia przed uderzeniem, czyli głównym źródłem głośnego dźwięku. Dzięki temu uszy są przygotowane do odebrania hałasu jeszcze przed jego powstaniem, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia słuchu lub dyskomfortu po wypadku. Bardzo pomysłowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Elektroniczne systemy bezpieczeństwa | Pomagają czy szkodzą?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.