Rajd Monte Carlo NE | Wygrana Toyota Motor Poland-Simulang

Pokonać trasę rajdu Monte Carlo na czas zużywając jak najmniej paliwa to nie lada wyzwanie. Najoszczędniejszym samochodem w tym roku okazała się...

Ranking najcenniejszych marek | Toyota liderem

W dniach 18-22 marca br. rozgrywany był rajd Monte Carlo New Energy, przeznaczony dla pojazdów korzystających z alternatywnych źródeł zasilania, jak np. napęd elektryczny czy hybrydowy. Kryteriami tej odmiany Rajdu Monte Carlo były regularność przejazdu i jak najniższy poziom zużycia paliwa. W tegorocznej edycji wystartowało 10 załóg Toyota Motor Poland - Simulang, które zdobyły w klasyfikacji zespołowej. Technologia hybrydowa pokazała swoją wyższość nad innymi rodzajami napędów.

Zespół Toyota Motor Poland - Simulang wystartował hybrydowymi samochodami Toyoty. W przeważającej większości były to Aurisy Hybrid (w tym w odmianie kombi Touring Sports), a także Priusy (w tym odmiana Plug-in), oraz Yaris Hybrid. Za kierownicą i na fotelu pilota zasiedli pasjonaci i doświadczeni uczestnicy rajdów na regularność, ale także przedstawiciele mediów, którzy z tego typu konkurencją mieli do czynienia po raz pierwszy. Po czterech dniach zmagań załóg na trasie rajdu Monte Carlo, klasyfikacja zespołowa na mecie wyglądała następująco:

Toyota Motor Poland-SimulangToyota Motor Poland-Simulang Toyota Motor Poland-Simulang

Celem rajdu Monte Carlo New Energy było uzyskanie wyznaczonego czasu przejazdu odcinków przy jednoczesnym jak najniższym zużyciu paliwa / energii. Oznaczało to jazdę z możliwie stałą prędkością na całej trasie, złożonej z licznych zakrętów, serpentyn i dużej różnicy poziomów.

Toyota i-ROAD | Pierwsza jazda | Generator frajdy

Monte Carlo to wymagający rajd, o stromych podjazdach i ostrych górskich zakrętach, które kierowcy pokonują ze znaczną prędkością. Średnia prędkość przejazdu ma wynieść 49 km/h, podczas gdy średnia prędkość rajdu WRC na najtrudniejszych odcinkach tej samej trasy to 60-65 km/h. Rajd New Energy rozgrywa się więc przy szybkim tempie, co nie sprzyja niskiemu zużyciu paliwa. Aby uzyskać dobre wyniki, samochód musi być bardzo wydajny. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest napęd hybrydowy. Z tego powodu na Toyoty stawia wiele zespołów, biorących udział w rajdzie Monte Carlo New Energy. Łącznie na liście startowej znalazły się 24 auta japońskiej marki. Popularność Toyoty w rajdzie alternatywnych energii wynika z bezkonkurencyjnej wydajności energetycznej napędu hybrydowego.

Najlepszy wynik zużycia paliwa, osiągnięty przez zawodnika zespołu Toyota Motor Poland - Simulang jest szczególnie imponujący: Artur Prusak na całej trasie rajdu zużył swoją Toyotą Prius Plug-in średnio 3,2 l/100 km.

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Monte-Carlo Energies Nouvelles | Debiut Toyoty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.