Hannes Arch zwycięzcą Red Bull Air Race w Gdyni

W ostatni weekend lipca (26-27.07.2014) w Gdyni odbył się czwarty przystanek tegorocznych Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2014. Rywalizacja najlepszych pilotów była spektakularnym wydarzeniem, które w sobotę i niedzielę w sumie przyciągnęło na śródmiejską plażę i Bulwar Nadmorski aż 700 000 osób!

Pierwszy człowiek, który przejechał na rowerze Kanał La Manche

Gdynia okazała się być szczęśliwa dla Austriaka Hannesa Archa, który pokonał podniebny tor w najkrótszym czasie -1 minuty i 9 sekund. Publiczność mogła również zobaczyć w akcji Łukasza Czepielę - jedynego Polaka startującego w klasie pretendentów do klasy mistrzowskiej - Challenger Cup.

Gdynia, jedno z najmłodszych i prężnie rozwijających się miast północnej Polski, była gospodarzem czwartego przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2014. Najszybszy sport motorowy świata przyciągnął nad polskie morze fanów awiacji z całego świata. Na licznie zgromadzoną publiczność czekał nie tylko powietrzny spektakl rywalizujących pilotów, ale także niski przelot Dreamlinera LOT-u oraz DC-3 (tzw. low pass), pokazy akrobatyczne w wykonaniu Breitling Jet Team, również moc koncertów, przejazdów w wykonaniu Adama Małysza i wielu innych atrakcji. Zazwyczaj kapryśna polska pogoda tym razem dopisała, co podkreśliło piękno naszego wybrzeża.

Zawody Red Bull Air Race w Gdyni rozpoczęły się już w piątek od sesji treningowej, a przez cały dzień blisko 100 000 osób miało okazję śledzić powietrzne treningi najlepszych. Wieczorem wydarzenie oficjalnie otworzył Prezydent Miasta Gdyni - Wojciech Szczurek.

Sobotnie zawody stały pod znakiem rywalizacji pretendentów - klasy Challenger, wśród której na niebie można było podziwiać jedynego Polaka - Łukasza Czepielę. Był to drugi (po Chorwacji) występ Łukasza, który zakończył swoje zmagania w Gdyni na piątym miejscu. Warto podkreślić, że Czepielę od podium dzieliło zaledwie 0,2 sekundy.

Zobacz wideo

"Spoczywała na mnie olbrzymia presja, ale cieszę się bardzo, że mogłem ścigać się przed polską publicznością. Zdobyłem olbrzymie doświadczenie w ciągu tego tygodnia i mam nadzieje, że zaowocuje ono przed kolejnym występem w Ascot" - komentował Łukasz po zawodach.

Wielki finał weekendu Red Bull Air Race odbył się w niedzielę. Tego dnia na niebie dominowali piloci klasy Master. Lekko zachmurzone niebo ułatwiało widzom obserwację podniebnej rywalizacji. Wyścigi rozpoczęły się od serii TOP 12. Zawodników podzielono w pary na podstawie osiągniętych czasów po sobotnich kwalifikacjach. Z tego grona do kolejnego etapu awansowało ośmiu najlepszych. Następnie czterech najszybszych pilotów spotkało się w ścisłym finale. O zwycięstwo walczyli: Hannes Arch, Nigel Lamb, Matt Hall i Kirby Chambliss. Wygrał Austriak Hannes Arch pokonując o 2 sekundy reprezentanta Wielkiej Brytanii Nigela Lamba. Na najniższym stopniu podium uplasował się Matt Hall z Australii. Zaraz za podium finiszował Kirby Chambliss z USA.

"Długo się zastanawiałem jaką taktykę przyjąć. Wyciągnąłem wnioski z kwalifikacji i dzięki temu nie miałem karnych sekund, co było kluczowe. To dopiero połowa sezonu i wszystko może się zdarzyć. Staram się podchodzić do tego niezbyt emocjonalnie i nie zadzierać nosa" - powiedział po wyścigu zwycięzca - Hannes Arch.

Z całą pewnością przystanek Red Bull Air Race w Gdyni na długo zapadnie w pamięć zarówno pilotom jak i publiczności, której dostarczyli niezwykłych emocji. Blisko 900 000 osób, zgromadzonych podczas trzech dni zawodów było świadkami pierwszego w historii polskiej awiacji powietrznego wyścigu.

Kolejny, piąty przystanek Red Bull Air Race odbędzie się 16-17 sierpnia w Ascot (Wielka Brytania).

Wyniki Klasa Master - Red Bull Air Race Gdynia

1. ARCH Hannes (Austria) - 12 pkt.

2. LAMB Nigel (Wielka Brytania) - 9 pkt.

3. HALL Matt (Australia) - 7 pkt.

4. CHAMBLISS Kirby (USA) - 5 pkt.

5. BONHOMME Paul (Wielka Brytania) - 4 pkt.

6. IVANOFF Nicolas (Francja) - 3 pkt.

7. BESENYEI Peter (Węgry) - 2 pkt.

8. MCLEOD Pete (Kanada) - 1 pkt.

9. GOULIAN Michael (USA) - 0 pkt.

10. SONKA Martin (Czechy) - 0 pkt.

11. DOLDERER Matthias (Niemcy) - 0 pkt.

12. MUROYA Yoshihide (Japonia) - 0 pkt.

Wyniki klasyfikacji generalnej

1. ARCH Hannes (Austria) - 42 pkt.

2. BONHOMME Paul (Wielka Brytania) - 29 pkt.

3. LAMB Nigel (Wielka Brytania) - 26 pkt.

4. HALL Matt (Australia) - 21 pkt.

5. MCLEOD Pete (Kanada) - 18 pkt.

6. IVANOFF Nicolas (Francja) - 8 pkt.

7. SONKA Martin (Czechy) - 8 pkt.

8. MUROYA Yoshihide (Japonia) - 7 pkt.

9. CHAMBLISS Kirby (USA) - 5 pkt.

10. DOLDERER Matthias (Niemcy) - 4 pkt.

11. BESENYEI Peter (Węgry) - 4 pkt.

12. GOULIAN Michael (USA) - 0 pkt.

ZOBACZ TAKŻE:

Najdziwniejsze sporty motorowe świata

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.