Historia modelu Quattroporte sięga 1963 roku. Maserati jako jedna z wielu małych wytwórni podeszła do budowy sportowej limuzyny, ale jako jedna z niewielu, po wydaniu fortuny na ich opracowanie, kontynuuje produkcję kolejnych generacji do dziś.
Quattroporte to samochód przede wszystkim włoski. Nazwa modelu oznacza po prostu "czterodrzwiowy", ale wymawiana w języku ojczystym pozbawiona jest banalności. Zresztą nic nie jest w nowym Quattroporte banalne. Silnik powstaje w Maranello, nadwozie jest dużo większe i obszerniejsze niż w dotychczasowej generacji, co widać na drugim zdjęciu. Ma to proste uzasadnienie. Nowe Quattroporte ma stawić czoła takim modelom, jak Mercedes klasy S, czy Jaguar XJ.
Za atrapą chłodnicy, tradycyjnie ozdobioną błyszczącym trójzębem bije serce nowej czterodrzwiówki. Jest to zupełnie nowy silnik V8 budowany przez Ferrari. Dane techniczne nie są jeszcze oficjalnie podane, ale mówi się o mocy ok. 530 KM. Silnik ma współpracować z ośmiobiegowym automatem firmy ZF, rzecz jasna wyposażonym w tryb ręczny. Zapowiada się więc spory progres, obecna generacja w najmocniejszej wersji oferuje 440 KM.
Oprócz silnika V8 z czasem pojawi się także mniejsza jednostka V6 oraz opcjonalny napęd na obie osie, prawdopodobnie bazujący na tym z Ferrari FF. Więcej szczegółów poznamy w najbliższych tygodniach, tuż przed salonem w Detroit, gdzie nowe Maserati zostanie po raz pierwszy pokazane publicznie.
Quattroporte to pierwsza z trzech nowości szykowanych przez Maserati. Kolejne na liście debiutantów są Ghibli, będące mniejszą limuzyną, podobną wielkością do czwartej generacji Quattroporte i crossover Levante, którego zapowiedzią był koncept o nazwie Kubang. W sumie te trzy modele mają spowodować wzrost zainteresowania samochodami Maserati tak, by w 2015 roku firma mogła sprzedać 50 tys. aut.
ZOBACZ TAKŻE: