Kurierzy pod prądem

Gdzie może sprawdzić się auto elektryczne? W mieście. Właśnie dlatego jedna z firm kurierskich w Warszawie rozpoczęła testy elektrycznego smarta

Spółka X-press Couriers podpisała list intencyjny z Mercedes-Benz Polska oraz autoryzowanym dealerem Auto Idea Sp. z o.o. na mocy którego do floty samochodów kurierskich włączony został nowy Smart Fortwo Electric Drive.

Prędkość maksymalna auta to 120 km/h, a zasięg po jednym ładowaniu to 140 km (akumulatory zintegrowane z płytą podłogową). To osiągi, które w zupełności wystarczą do wożenia paczek na terenie dużego miasta. Co więcej, wraz z elektrycznym Smartem, Mercedes wprowadza nową ofertę sprzedaży auta elektrycznego. Tajemnica tkwi w tym, że klient nie staje się właścicielem baterii, niezwykle kosztownego elementu całej konstrukcji. Akumulatory są wciąż własnością Mercedes-Benz Polska i są przez nabywców jedynie leasingowane. Użytkownik nie musi się więc martwić ani o trwałość, ani o sprawność baterii.

Więcej o ekologii w motoryzacji przeczytasz w dziale "Ekologia"

Elektryczne Smarty mają już za sobą kilka lat doświadczeń. Od końca 2009 roku modele Fortwo Electric Drive były przekazywane wybranym klientom w leasing. Okres leasingu ograniczono wtedy do czterech lat i 60 000 kilometrów. Pierwsze samochody były przewidziane dla projektu "e-mobility Berlin", w ramach którego koncern Daimler AG we współpracy z koncernem energetycznym RWE i przy wsparciu rządu federalnego oraz miasta Berlin tworzy aktualnie warunki zapewniające jeżdżenie bez lokalnej emisji spalin przy wykorzystaniu napędów akumulatorowo-elektrycznych. Obejmowały stworzenie stacji ładowania prądem, umożliwiających automatyczną komunikację między elektrycznymi samochodami, a terminalami sieci elektrycznej, aby zapewnić ładowanie akumulatora w czasie, gdy prąd jest najtańszy.

Kolejne samochody nowej generacji smarta fortwo electric drive zostały wykorzystane w Hamburgu, Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Pizie i Madrycie oraz w innych projektach, realizowanych w Europie. Część samochodów zostanie przekazana do wielkich miast w USA. W tym roku Smart Fortwo Electric Drive wejdzie do produkcji seryjnej. Auto ma mieć znacznie większy niż dotychczas zasięg. Wzrośnie też moc silnika. Elektrycznego Smarta Fortwo będzie można zamawiać od jesieni tego roku roku, ale już w ostatnim kwartale ruszą rezerwacje online dla tych, którzy jako pierwsi zechcą zasiąść za jego kierownicą. Zgodnie z nowym modelem sprzedaży "sale&care", klienci mogą kupić lub wyleasingować pojazd za mniej niż 16 tysięcy euro (przed opodatkowaniem) i wynająć baterię za mniej niż 60 euro miesięcznie (przed opodatkowaniem).

Produkcję elektrycznego smarta powierzono francuskiej fabryce w Hambach, a plany produkcyjne na 2012 rok przekroczyły już pięciocyfrowy pułap.

Dariusz Dobosz

ZOBACZ TAKŻE:

Nadjeżdża ekologiczna Gelenda

Volvo V60 Hybrid na olej napędowy

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.