Zaplanuj listopadowy wyjazd

W ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych zginęło 39, a rannych zostało ponad pięćset osób. Jak możemy ograniczyć ryzyko listopadowego wyjazdu?

Jak co roku tysiące kierowców wyruszą w podróż z okazji dnia. Na drodze spodziewać się można wielu utrudnień - zmian organizacji ruchu, korków czy niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dokładne zaplanowanie wyjazdu ograniczy stres i pośpiech, który zwykle oznacza nadmierną prędkość i brawurę. W tym roku podróż będzie łatwiejsza ponieważ przed dniem Wszystkich Świętych wypada weekend i wielu kierowców może wcześniej wyruszyć- mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Znacznie trudniej będzie wrócić, ponieważ 1 listopada wypada we wtorek. Dlatego warto wybrać bezpieczny czas na powrót do domów.

Ogromne niebezpieczeństwo niezmiennie stwarzają nietrzeźwi kierowcy. W ubiegłym roku w dniach 29 października - 1 listopada zatrzymano ich aż 1 880.

Kierowcy często zapominają, że skutki spożycia alkoholu odczuwane są przez wiele godzin, nawet gdy we krwi nie ma już po nim śladu. Jeśli planujemy prowadzenie pojazdu, nie powinniśmy sięgać po alkohol od kilkunastu godzin do doby wcześniej. Apelujemy też do pasażerów, aby reagowali w sytuacji, gdy kierowca chce prowadzić będąc pod wpływem alkoholu - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Fot. Andrzej Bogacz / Agencja Wyborcza.pl
Tak łatwo można uratować życie

Pogarszające się warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok i korki z pewnością spowodują wydłużenie czasu podróży. Dlatego trzeba brać to pod uwagę. Nie powinniśmy ulegać presji i decydować się na długie podróże jeśli jesteśmy zmęczeni. Spada wtedy nasza koncentracja, wolniej reagujemy i pojawia się zagrożenie zaśnięcia za kierownicą.

Nieodzownym elementem dnia Wszystkich Świętych jest zmiana organizacji ruchu w okolicach cmentarzy oraz duży tłok na pobliskich parkingach. Wszystkim kierowcom radzimy uważnie śledzić znaki oraz sygnalizacje drogowe i stosować się do nich. Jazda niezgodnie z oznaczeniami może doprowadzić do zatorów, stłuczek oraz agresji ze strony innych uczestników ruchu - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

O czym powinni pamiętać kierowcy wyjeżdżający w podróż:

- zanim wyruszysz, sprawdź sprawność techniczną pojazdu, w tym poprawność działania świateł - w czasie jazdy raz na 2 godziny rób 15-minutową przerwę - po spożyciu alkoholu odczekaj od kilkunastu godzin do doby zanim siądziesz za kierownicą - unikaj powrotu w ostatniej chwili - w przypadku trudnych warunków atmosferycznych zmniejsz prędkość i zachowaj większy dystans między pojazdami - zwracaj uwagę na zmianę organizacji ruchu, ostrożnie korzystaj z nawigacji satelitarnej

Szczepan Mroczek, źródło: Szkoła Jazdy Renault

ZOBACZ TAKŻE:

KONKURS: "Bezpieczny październik", czyli przygotowujemy auto do zimy

Najlepsze opony zimowe wg ADAC

BMW 530 - ogłoszenia

Więcej o: