Dodge Challenger SRT8 392 | Galeria

470-konna wersja SRT8 392 - oto najmocniejsze wcielenia Dodge'a Challengera. Żegnaj, bieżniku tylnych opon!

Kilka miesięcy temu Dodge "zapakował" pod maskę Challengera 6,4-litrowy motor HEMI V8 (liczba 392 oznacza pojemność w calach sześciennych, a hemi - półkuliste komory spalania). Tak powstała wersja SRT8. Pod jej maską kipi 470 koni przy 6000 obr./min i maksymalny moment obrotowy 637 Nm, dostępny już przy 2900 obr./min. To o 45 KM i o 122 Nm więcej niż generował poprzedni wariant z silnikiem o pojemności 6,1 litra.

Challenger SRT8 od 0 do 60 mil/h rozpędza się według Dodge'a w czasie "poniżej 5 s", dystans 400 m pokonuje ze startu zatrzymanego w trochę ponad 12 s, a jego prędkość maksymalna wynosi zawrotne 291 km/h (wersja ze skrzynią mechaniczną; automat może pędzić 280 km/h). Amerykanie z dumą głoszą, że ponadprzeciętne osiągi nie są okupione zbyt wysokim apetytem - poza miastem auto zużywa 10,2 l/100 km (dane dla obydwu typów przekładni). O niższy apetyt w przypadku Challengera z 5-biegowym automatem dba system odłączania połowy cylindrów. Alternatywą jest wersja z 6-biegową skrzynią ręczną.

Poza mocarnym sercem, "tegoroczny" Challenger SRT8 otrzymał również adaptacyjne zawieszenie z dwoma trybami tłumienia, bardziej bezpośredni układ kierowniczy z hydrauliczną przekładnią oraz wzmocnione hamulce z 4-tłoczkowymi zaciskami i nawiercanymi tarczami, firmowany przez Brembo.

Modyfikacje wieńczy pakiet ospojlerowania, 20-calowe alufelgi i dedykowany wydech z prostokątnymi końcówkami. Wszędobylskie emblematy SRT8 znalazły swoje miejsce nie tylko na karoserii, ale i w kabinie, gdzie zainstalowano sportowe fotele oraz system multimedialny, dostarczający kierowcy informacje takie jak czas przyspieszenia od 0 do 60 mil/h czy pokonania dystansu 1/4 mili. Lista opcji obejmuje z kolei 900-watowe audio Harman Kardon z 19 głośnikami.

Zapraszamy do galerii zdjęć Dodge'a Challengera SRT8 .

Marcin Sobolewski

ZOBACZ TAKŻE:

40 lat Challengera - GALERIA

Challenger symbolem USA - WIDEO

Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne: www.autotrader.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.