Pechowe drugie miejsce Błażusiaka

Tadeusz Błażusiak, motocyklowy wicemistrz świata w halowym enduro, wziął udział w 2. rundzie halowego Pucharu świata w enduro. Zawody zostały rozegrane w Genui. Nowotarżanin mieszkający na stałe w Krakowie zajął 2. miejsce.

Tadeusz Błażusiak , zawodnik fabryczny ekipy KTM, od początku należał do ścisłej czołówki. Na starcie stanęli najlepsi zawodnicy enduro i motocrossu , włącznie z mistrzem świata Hiszpanem Ivanem Cervantesem, który był liderem PŚ. Polak zajmował przed tą rundą 2. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Nowotarżanin zaczął jak zwykle od mocnego uderzenia: w kwalifikacjach wykręcił najlepszy czas i awansował do ścisłego finału. Składał się on z trzech wyścigów rozegranych na trudnej i szybkiej pętli (5 okrążeń) usianej przeszkodami. Zawodnik, który miał najlepszy wynik w trzech wyścigach - wygrywał.

Pierwsza runda była jednak pechowa dla Polaka. Przegrał nie z rywalami, ale z nie do końca przemyślaną przez organizatorów przeszkodą . Okazało się, że na sztucznie usypanej górze pokrytej kamieniami zawodnicy blokowali się nawzajem, zwłaszcza w czasie dublowania słabszych jeźdźców. Najwięcej szczęścia miał na 2. okrążeniu Cervantes, któremu organizatorzy szybko wyciągnęli motocykl i pomogli przejechać przez górkę. Błażusiakowi nikt nie pomógł, gdyż organizatorzy wyciągali akurat inne motocykle . Polak musiał sam przepchać motocykl (nie mógł wyjechać, gdyż zbocze było zablokowane przez słabszych zawodników) i stracił czas, spadając z 2. na 4. pozycję. Podczas kolejnych okrążeń na zboczu górki panował chaos i Taddy nie zdołał odrobić strat, na mecie zajął 4. miejsce.

Drugi wyścig był jeszcze bardziej pechowy. Organizatorzy okiełznali chaos na górce - zwiększyli liczbę osób pomagających zawodnikom. Błażusiak objął prowadzenie . Na 1. okrążeniu spadł jednak na koniec stawki - podczas przejazdu przez ogromne bele odpięła się klamra spinająca drzewa i uderzyła w łańcuch motocykla Polaka. Łańcuch spadł i Taddy musiał się zatrzymać, by samemu naprawić motocykl. Gdy tego dokonał, rozpoczął szaleńczą pogoń za resztą zawodników. Polak jechał szybko, agresywnie (na zakrętach rączką kierownicy dotykał ziemi) i na granicy ryzyka - na mecie, ku uciesze tłumu publiczności, zajął niewiarygodne 3. miejsce .

Trzeci wyścig rozpoczął się od ułatwienia trasy - z felernej górki zepchnięto część kamieni, przez co skończył się problem z blokowaniem trasy. Taddy pojechał jak błyskawica - zajął 1. miejsce z przewagą 30 s nad drugim zawodnikiem!

Cóż mogę powiedzieć, szczęście mi nie dopisało - powiedział Tadeusz Błażusiak. - Nie lubię narzekać, ale niestety pomysł z górką usianą kamieniami się nie sprawdził. Gdyby organizatorzy pomogli mi wypchać motocykl podczas pierwszego wyścigu, mógłbym walczyć o wygraną. Drugiego wyścigu niemal nie pamiętam - jechałem tak szybko... Nie będzie łatwo zdobyć Puchar Świata. Cervantes to świetny zawodnik, do tego ostatnia runda odbędzie się w Hiszpanii, czyli rywal będzie miał potężne wsparcie kibiców. Enduro to jednak sport nieobliczalny, dlatego zamierzam walczyć do ostatniej kropli benzyny!

Wyniki rundy:

1. Ivan Cervantes (Hiszpania ) - KTM 38 pkt

2. Tadeusz Błażusiak - KTM 33 pkt

3. Fabio Mossini (Włochy) - Honda 28 pkt

Wyniki Pucharu Świata:

1. Cervantes 

2. Błażusiak

3. Mika Ahola (Finlandia)

Ostatnia runda PŚ odbędzie się za 2 tygodnie w Madrycie.

Informacja i zdjęcie: Good News

Motocykle: KTM - ogłoszenia

Więcej o: