Warszawa opublikowała statystyki wypadków. To był rekordowy rok

W 2023 roku na warszawskich ulicach doszło do 692 wypadków, w których śmierć poniosło 27 osób. To najmniej ofiar wypadków drogowych odkąd zbierane są takie dane, czyli od 1983 r. Piesi jeszcze kilka lat temu stanowili większość z poszkodowanych - dziś jest to co trzecia osoba.

Warszawa chwali się, że rok 2023 r. na warszawskich ulicach był bezpieczniejszy niż lata ubiegłe. Co prawda ogólna liczba 692 wypadków była tylko nieco mniejsza niż w 2020 roku, gdy obowiązywały obostrzenia pandemiczne, ale za to zmalała liczba ofiar zdarzeń drogowych.

Spada liczba ofiar wśród pieszych, rośnie wśród kierowców

Jak twierdzą władze Warszawy, ogólny spadek liczby ofiar wynika głównie ze zmniejszenia liczby wypadków z udziałem pieszych. W 2023 roku odnotowano 9 takich przypadków, co oznacza spadek o 7 w porównaniu do roku poprzedniego i trzykrotnie mniej niż 6-7 lat wcześniej, gdy rocznie ginęło ponad 30 pieszych na ulicach stolicy. Wzrosła za to liczba śmiertelnych ofiar wśród kierowców. W 2023 było ich dziewięć, a rok wcześniej zaledwie trzy.

Wśród dziewięciu zeszłorocznych wypadków, w których zginęli piesi, cztery zdarzyły się na przejściach z sygnalizacją, w wyniku zignorowania czerwonego światła (w dwóch przypadkach przez pieszego, w dwóch przez kierowcę). Inne dwa miały miejsce na przejściach bez sygnalizacji, których w stolicy jest kilkakrotnie więcej niż tych wyposażonych w oświetlenie – tłumaczy w komunikacji warszawski ZDM. Dwa kolejne zdarzenia były efektem przechodzenia w niedozwolonym miejscu, a jeden wypadek śmiertelny miał miejsce na przystanku tramwajowym – prawdopodobnie w efekcie przepychanki.

Zobacz wideo

Ze statystyk wynika, że w Warszawie nie ma już czarnych punktów

Warszawa upatruje poprawy sytuacji nie tylko w zaostrzeniu kar dla kierowców, ale także poprawie bezpieczeństwa na przejściach po audycie takich miejsce w latach 2016-20. W 2023 roku poprawiono i przebudowano 67 przejść dla pieszych w całym mieście, co oznacza około 500 ulepszonych "zebr". W niebezpiecznych miejscach pojawiła się sygnalizacja świetlna i inne „narzędzi bezpieczeństwa drogowego".

Liczba ofiar wypadków drogowych w Warszawie w 2023Liczba ofiar wypadków drogowych w Warszawie w 2023 ZDM Warszawa

Władze Stolicy chwalą się też, że w Warszawie nie występują już powtarzające się śmiertelne wypadki drogowe, a większość tragicznych zdarzeń to nietypowe sytuacje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.