Czerwone światło i opadające rogatki. Ukraiński kierowca w ogóle się nie przejął

Kierowca busa wjechał na strzeżony przejazd kolejowy, uszkodził rogatkę i odjechał, jakby nic poważnego się nie stało. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

Lekceważenie znaku "STOP", próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, czy wjeżdżanie lub wchodzenie na przejazd, kiedy sygnalizator wskazuje czerwone światło, to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem kierujących, ale także pieszych i rowerzystów.

Podkarpaccy policjanci, którzy zajmowali się sprawą uszkodzenia szlabanu kolejowego w miejscowości Knapy w gminie Baranów Sandomierski, do której doszło pod koniec maja, dotarli do winowajcy dzięki nagraniu z monitoringu. Mundurowi ustalili, że kierowcą odpowiedzialnym za złamanie przepisów ruchu drogowego, jest 34-letni obywatel Ukrainy.

Zobacz wideo

Mężczyzna prowadzący dostawczego Volkswagena, mimo czerwonego światła, nie zatrzymał się przed strzeżonym przejazdem kolejowym. Auto wyłamało opadającą rogatkę, a kierujący w ogóle nie przejął się zaistniałą sytuacją i odjechał. Na szczęście nie doprowadził do wypadku z najeżdżającym pociągiem towarowym relacji Hrubieszów – Sławków.

Policjanci po ustaleniu sprawcy wykroczenia, przedstawili Ukraińcowi zarzut stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i skierowali wniosek do sądu o jego ukaranie. Mężczyźnie grozi utrata prawa jazdy i wysoka grzywna. Wartość strat oszacowano na kwotę około 3 tys. złotych.

Jak zachować przy przejeździe kolejowym

Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd kolejowy. Kierowca musi zatrzymać się i poczekać, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Wjeżdżanie za opadające rogatki jest surowo zabronione. Ponadto, przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg. Pojazd szynowy zawsze ma pierwszeństwo, dlatego na niestrzeżonych przejazdach należy pamiętać o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, zwolnić i dokładnie się rozejrzeć.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.