Pamiętacie neony pod samochodami? Teraz Brembo ma podświetlane zaciski

Nikt nie prosił, wszyscy dostali. Znana na całym świecie firma Brembo zajmująca się m.in. układami hamulcowymi, właśnie zaprezentowała dość ciekawe rozwiązanie. To motocyklowe zaciski hamulcowe, które... świecą. A kolor wybieramy z poziomu smartfona.

Kolorowe neony pod samochodami przywędrowały do nas z Japonii, ale obecnie nie są już zbyt popularne. Istotną kwestią jest również fakt, że taki tuning jest w Europie nielegalny. Firma Brembo wpadła na pomysł, jak dać świecącym elementom drugą młodość.

Właśnie zadebiutowały prototypowe zaciski hamulcowe o nazwie G Sessanta, czyli po prostu G60. Włosi musieli jednak pokombinować z nazewnictwem. Zaciski miały nazywać się właśnie G60, ale wtedy mógłby się pojawić konflikt z Volkswagenem, który właśnie tak określał mocne wersje swoich modeli wyposażone w turbosprężarki Garrett. A że liczba 60 to po włosku sessanta, to pomysł na nazwę nowinki technologicznej nasunął się sam.

Zobacz wideo Harley-Davidson Livewire - pierwszy elektryczny motocykl w historii Harley-Davidson

Świecące zaciski hamulcowe

Jaki zacisk jest, każdy widzi. Trudno w tej kwestii wymyślić coś nowego. Jednak elementem wyróżniającym zaciski G Sessanta jest LED-owe podświetlenie, którym można sterować za pomocą aplikacji na smartfona. Pozwala ona zmieniać barwę podświetlenia w zależności od koloru motocykla, czy po prostu humoru właściciela. Dodatkowo producent oferuje możliwość rozszerzenia opcji. Zaciski swoim kolorem mogłyby na przykład informować o konieczności wymiany klocków hamulcowych. G Sessanta są dodatkowo wyposażone w moduł GPS, co pozwala śledzić w aplikacji położenie motocykla.

 

Póki co podświetlane Brembo G Sessanta to tylko koncept. Trudno wyobrazić sobie takie rozwiązanie w seryjnych motocyklach. Jeszcze trudniej uzasadnić pomysł podświetlania zacisków hamulcowych. Na pytanie "dlaczego?" Włosi zapewne odpowiedzieliby "bo można".

Brembo G Sessanta - świecące zaciski hamulcoweBrembo G Sessanta - świecące zaciski hamulcowe Brembo

Brembo G Sessanta - świecące zaciski hamulcoweBrembo G Sessanta - świecące zaciski hamulcowe Brembo

Więcej o: