Brawurowa jazda hulajnogą w Lesznie. Mandat? Wręcz nieprawdopodobny

Policjanci ruchu drogowego muszą mieć oczy dookoła głowy. Nie znają dnia, ani godziny, gdy przyłapią kierowcę auta lub jednośladu na gorącym uczynku. Ale hulajnogi? Tego się nie spodziewali.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Funkcjonariusze leszczyńskiej drogówki byli świadkami "popisu" zaskakującego uczestnika ruchu drogowego. Podczas czwartkowej służby 21 września natrafili na użytkownika hulajnogi, który stwarzał zagrożenie na drodze.

Zobacz wideo Hulajnogą elektryczną pędził z prędkością 54 km/h do przedszkola po dziecko

Brawurowy rajd hulajnogą. Zapłacił na miejscu 3 tys. złotych

Trzeba przyznać, że mężczyzna poruszał się wręcz z ułańską fantazją. Jego rajd środkiem drogi na jednej z ulic Leszna (woj. wielkopolskie) nie uszedł uwadze policjantom. Następnie, bez zachowania należytej ostrożności wjechał na chodnik przy ulicy Grunwaldzkiej, nie zdejmując dłoni z manetki gazu. Jednocześnie nie zwracał uwagi na ruch wokół niego, wymuszając pierwszeństwo od pieszych oraz rowerzystów. Ostatnim akordem jego rajdu był wjazd "pod prąd" na ul. Prochownia, gdzie skręcił niezwykle gwałtownie.

Funkcjonariusze niezwłocznie zatrzymali kierowcę. Okazał się nim 27-letni mieszkaniec powiatu górowskiego. Czekała na niego spora niespodzianka. Jego "wyczyny" drogówka wyceniła mandatem w wysokości 3 tys. zł. Ta kwota nie zrobiła na nim chyba wrażenia, bo uregulował ją elektroniczne na miejscu kontroli.

Poruszasz się hulajnogą? Pamiętaj o tych przepisach

Kierujący hulajnogą nie jest na drodze "świętą krową". Jego również obowiązuje stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i zachowanie ostrożności. Przypomnijmy:


  • hulajnogą elektryczną nie może się poruszać dziecko do 10 roku życia. Wyjątkiem jest strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10 roku życia może poruszać się na hulajnodze elektrycznej wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
  • kierujący hulajnogami elektrycznymi mają obowiązek poruszać się po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, jezdnią (obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30km/h oraz brakuje drogi dla rowerów) oraz chodnikiem (gdy ruch pojazdów odbywa się po jedni z dozwoloną prędkością większą niż 30km/h oraz brakuje drogi dla rowerów)
  • na chodniku oraz drodze dla pieszych kierujący hulajnogą ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu
  • dozwolona prędkość hulajnogi elektrycznej to 20km/h, jednak na chodniku i drodze dla pieszych to prędkość zbliżona do prędkości pieszego. 

Niezależnie od środka transportu — pojazdu mechanicznego czy napędzanego siłą naszych mięśni dbajmy o bezpieczeństwo swoje i osób znajdujących się w naszym pobliżu. Hulajnogowicze wciąż są "na cenzurowanym" wśród polskiego społeczeństwa, więc szczególnie powinni dbać o dobrą reputację. Źródło: Komenda Miejska Policji w Lesznie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.