Rowerzysta i zebra. Kiedy można legalnie przejechać? A kiedy trzeba zejść z roweru?

Mamy rowerzystę i przejście dla pieszych. Czy może on bez zasiadania z roweru przejechać po pasach? To odwieczne pytanie. A odpowiedź na nie brzmi: czasami tak, a czasami nie. W tym materiale opiszemy konkretne przypadki.

O przepisach drogowych obowiązujących także cyklistów szerzej piszemy też w poradnikach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Rowerzyści w Polsce często myślą o tym, że ich pojazd oszukuje system. Że zasady ruchu w jego przypadku nie są tak właściwie sprecyzowane, a nawet gdyby były, nikt ich przecież sprawdzać nie będzie. Poza tym rowerzyści mają wrażenie posiadania pozycji uprzywilejowanej. Tylko ile w tym prawdy? Świetnie pokazuje to przepisowe spojrzenie na kwestię roweru i przejścia dla pieszych.

Zobacz wideo 48-latka potrącona przez samochód w Łukowie. Jechała rowerem po przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych służy do chodzenia!

Czy rowerem można przejechać przez przejście dla pieszych? Większość rowerzystów powie pewnie, że tak. I cykliści w miastach bardzo często dokładnie tak robią. Tyle że to poważny błąd. Przejście dla pieszych – jak sama nazwa wskazuje – służy do chodzenia i jest przeznaczone dla pieszych. Rowerzysta ani nie chodzi, ani nie jest pieszym. Przed zebrą powinien zatem zsiąść z roweru, a do tego musi przeprowadzić pojazd przez pasy.

Rowerem na zebrze. Ile wynosi mandat?

Przejechanie po przejściu dla pieszych oznacza wykroczenie. Mandat za taki czyn jest przewidziany w taryfikatorze. Popełnienie go może oznaczać kontrolę drogową i karę wynoszącą od 50 do 100 zł. I widmo otrzymania grzywny wcale nie jest takie odległe. Chodniki coraz częściej są bowiem patrolowane przez spacerujących funkcjonariuszy. Co więcej, interwencję może podjąć też przejeżdżający obok radiowóz.

Jest jeden wyjątek, w którym po przejściu dla pieszych może przejechać rowerzysta. I dotyczy on rowerzysty w wieku do 10 lat. Taki cyklista według przepisów nadal jest bowiem pieszym.

Rowerem można przejechać, ale po przejeździe

Oczywiście może się okazać, że przejście dla pieszych zostanie oznakowane tablicą D-6b. Jej definicja brzmi: przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów. W takim przypadku i korzystając z dedykowanej cyklistom części "zebry", można przejechać na rowerze na drugą stronę jezdni. W jaki sposób wyznaczane są przejazdy? Liniami przerywanymi na jezdni, a do tego często pojawiającym się między nimi kolorem czerwonym.

Identycznie jak znak D-6b działa znak D-6a "Przejazd dla rowerzystów".

Rower na chodniku. Przypominamy co mówią przepisy

Kwestię przejść wyjaśniliśmy. Co jednak z rowerzystą na chodniku? Może się na nim pojawić w trzech przypadkach:

  • gdy ma mniej niż 10 lat lub opiekuje się rowerzystą w wieku do 10 lat,
  • gdy chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego,
  • w czasie złej pogody, a więc opadów śniegu, deszczu, podczas gołoledzi, silnego wiatru czy gęstej mgły.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.