Kiedy rowerzysta może przejechać przez zebrę i nie dostać mandatu?

Pasy są dla pieszych. Czy mimo wszystko rowerzysta może po nich przejechać? Prawo przewiduje takie przypadki. To są jednak głównie wyjątki. Tylko w czterech sytuacjach cyklista nie dostanie mandatu za jazdę po pasach.

O przepisach dla rowerzystów, pieszych czy kierujących hulajnogami szerzej opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.

Nowy taryfikator nie ma żadnych wątpliwości. Kierujący rowerem za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych może dostać mandat. Ten będzie wynosił od 50 do 100 zł. Skąd pomysł na taką karę? Ten wynika wprost z ustawy Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 2 pkt 11, w którym określona została definicja przejścia dla pieszych.

Przejście dla pieszych to według przepisów "powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia PRZEZ PIESZYCH, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi".

Rowerzysta na przejściu dla pieszych. Kiedy może przejechać po nim?

Zarówno czym, jak i kara są jasno określone w obowiązujących zapisach prawnych. Warto jednak wiedzieć o tym, że funkcjonują też pewne wyjątki od powyższych reguł. Dotyczą one aż czterech przypadków. Kiedy rowerzysta może przejechać przez zebrę i nie dostać mandatu? A więc:

  1. Po pierwsze wtedy, gdy ma mniej niż 10 lat. W takim przypadku według przepisów nie jest formalnie rowerzystą. Ustawa o ruchu drogowym traktuje go jak pieszego. Może zatem przejeżdżać po przejściu dla pieszych bez zsiadania z roweru.
  2. Po drugie wtedy, gdy mówi o osobie opiekującej się rowerzystą w wieku poniżej 10. roku życia. Jest on również uprzywilejowany.
  3. Po trzecie rowerzysta może przejechać po pasach w sytuacji, w której jedzie jezdnią jak inne pojazdy. W takim przypadku jednak nie przejeżdża po zebrze wzdłuż, a w poprzek.
  4. Po czwarte rowerzysta może przejechać nie tyle po przejściu dla pieszych, co wyznaczonym wzdłuż niego przejeździe dla rowerzystów.

W pozostałych przypadkach rowerzysta nie może przejechać po przejściu dla pieszych. Musi zatrzymać pojazd, zsiąść z niego i przeprowadzić rower przez zebrę.

Rowerzysta na przejściu. Czy ma pierwszeństwo?

W tym punkcie rodzi się dość ważne pytanie. Czy przy zachowaniu powyższych wyjątków (poza jazdą w poprzek pasów), rowerzysta wjeżdżający na przejście dla pieszych, zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdami? Oczywiście że tak. Nie jest to jednak pierwszeństwo bezwarunkowe. Rowerzyście pod żadnym pozorem nie wolno wjeżdżać na pasy bezpośrednio przed jadący pojazd. To oznacza stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poza tym rowerzyście na przejeździe lub przejściu zabrania się zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.

Więcej o: