Polskie rowery podbiły niemiecki rynek. Dlaczego? Bo są wyjątkowe

Loca to polska marka rowerów, która odniosła duży sukces w Niemczech. Temu ciężko się jednak dziwić. Bo produkowane we Wrocławiu pojazdy są trochę jak garnitury. Wykonuje się je wyłącznie na miarę. Tu nie ma typowych specyfikacji.

Europejczycy pokochali polską markę produkującą rowery. Przedsiębiorstwo spod Wrocławia nawet 70 do 80 proc. produktów wysyła za granicę do krajów Europy Zachodniej. Choć klienci z Niemiec mają pewne obawy przed złożeniem zamówienia. Te mijają po tym, jak dostają swój jednoślad.

Zobacz wideo

Skąd sukces polskich rowerów w Niemczech?

Jak w podcaście Polityki opowiada Olek Zemke – właściciel Loca Bikes, Niemcy czasami, pamiętając lata 90. XX wieku, żartują sobie, że polska firma ich oszuka. Są to jednak głównie starsi Niemcy. Młodsze osoby są pozbawione takich stereotypów. Czemu zatem uprzedzeni rowerzyści mimo wszystko decydują się na usługi polskiej firmy? Filary niemieckiego sukcesu polskiej marki Loca są trzy. Po pierwsze firma oferuje rowery o konfiguracji technicznej oraz malowaniu powstałym na indywidualne zamówienie.

Personalizacja to ulubione słowo w XXI wieku. Personalizacja sprawia też, że rower jest dosłownie "uszyty na miarę" dla kierującego. Jest idealnie dostosowany do jego wymagań i warunków. Nowy właściciel może zadecydować o praktycznie każdym aspekcie pojazdu. Ma naprawdę szerokie pole do popisu.

Po drugie klienci niemieccy cenią zastosowanie innowacyjnych materiałów. Rowery mają karbonową ramę, widelec i sztycę lub elementy te wykonane z aluminium. Ale nie takiego typowego. Zazwyczaj w segmencie rowerów używa się aluminium stopu 6061. Loca stawia na stop 7020, który jest o 30 proc. bardziej wytrzymały. Po trzecie innowacje dotyczą napędów. Loca stosuje w swoich zakładach zarówno wersje z napędem na łańcuch, jak i pasek.

Wrocławska manufaktura ma rowery made in Poland. Naprawdę in Poland!

Filozofia marki jest wpisana już w jej nazwę. Loca nawiązuje bowiem do angielskiego słowa local – takie wyjaśnienie można znaleźć na stronie producenta. Local, bo manufaktura dba o polską produkcję większości komponentów. Montaż pojazdów odbywa się we Wrocławiu, ramy są spawane na terenie Polski, koła pochodzą z Jeleniej Góry, osie z Częstochowy, a elementy napędu z Krakowa. Lokalna produkcja okazuje się o tyle kluczowa, że jest bardziej ekologiczna, a do tego wspiera polską gospodarkę.

Więcej o: