MAN nagrodzony przez ADAC

Urządzenie nazywa się asystent skrętu i ma pomagać kierowcy samochodu ciężarowego w bezkolizyjnym skręcaniu w prawo. Firma MAN została za nie nagrodzona przez ADAC.

System zwany asystentem skrętu pomaga uniknąć kolizji głównie z pieszymi i rowerzystami, którzy nieraz bywają niezauważani przez skręcających w prawo kierowców samochodów ciężarowych. Na jego działanie składają sie czujniki ultradźwiękowe wykrywające przeszkody w odległości do dwóch metrów od pojazdu. Informacje o przeszkodzie przekazywane są kierowcy za pomocą kontrolki umieszczonej na desce rozdzielczej, a w razie potrzeby także sygnałem dźwiękowym.

Pozwala to na uniknięcie kolizji nie tylko z innymi uczestnikami ruchu, ale także na ominięcie innych przeszkód, których dostrzeżenie z różnych przyczyn okazało się niemożliwe.

Wysiłki w dziedzinie bezpieczeństwa zostały nagrodzone. Niemiecki automobilklub ADAC przyznał mu drugie miejsce w kategorii "innowacja i środowisko" za to właśnie rozwiązanie. Urządzenie jest już gotowe do produkcji i będzie stopniowo wprowadzane do wszystkich produkowanych przez firmę MAN ciężarówek.

mjl, MAN

Samochody: MAN - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.