Włosi nałożyli wielomilionową karę na kolejnego producenta aut. Znowu chodzi o znaczek "made in"

Włoski rząd po potyczkach ze Stellantisem zabrał się teraz za innego producenta aut. Firma DR Automobiles dostała grzywnę w wysokości ponad 6 milionów euro za wprowadzanie konsumentów w błąd, sugerując, że ich pojazdy są produkowane we Włoszech. W rzeczywistości samochody są produkowane poza Europą.

Włoski Urząd Ochrony Konkurencji (AGCM) oskarżył firmę DR Automobiles o nieuczciwe praktyki handlowe, polegające na sugerowaniu, że ich pojazdy DR i EVO są w całości produkowane we Włoszech. Władze mają dowody fotograficzne pokazujące, że gotowe samochody były importowane z Chin do Włoch, gdzie miały być jedynie ostatecznie montowane.

Praktyki te rozpoczęły się w grudniu 2021 roku, a AGCM stwierdził, że fałszywe informacje mogły przyczynić się do wzrostu sprzedaży samochodów DR i EVO na włoskim rynku. Urząd w szczególności zwrócił uwagę na okres silnego wzrostu sprzedaży tych marek, który zbiegł się z kampanią marketingową sugerującą włoskie pochodzenie pojazdów.

71-stronicowy dokument rządowy szczegółowo opisuje liczne przykłady, w których firma starała się przedstawiać się jako włoski producent. Przykłady te obejmują m.in. użycie włoskiej flagi oraz materiały reklamowe, które sugerowały, że DR Automobiles jest włoską firmą motoryzacyjną od 2006 roku. W dokumentach znalazły się również zdjęcia pokazujące, że modele DR 3.0 i DR 5.0 to jedynie przerobione wersje chińskich Chery Tiggo 2 i Chery Tiggo 4.

Chiński Chery z włoską fasadą

Władze skrytykowały również liczne filmy promocyjne, które sugerowały, że pojazdy są w całości produkowane we Włoszech, pokazując znane włoskie zabytki przed ujęciami z linii montażowej.

Zobacz wideo

Dodatkowo jedna z filii DR Automobiles, znana jako DR Service & Parts, została ukarana za niewystarczające zapewnienie dostaw części zamiennych oraz niewłaściwą obsługę posprzedażową w sieci dealerów i autoryzowanych warsztatów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.