Akio Toyoda motoryzacyjnym człowiekiem roku. Dzięki niemu Toyoty przestały być nudne

Akio Toyoda, szef Toyota Motor Corporation otrzymał tytuł World Car Person of the Year 2021. Tak nagrodziło go 93 jurorów konkursu World Car Awards. Powód? Kocha amochody i pozytywnie zmienia wizerunek Toyoty.

Tytuł World Car Person of the Year 2021 narodził się w roku 2018. Od tego momentu jest przyznawany przez jurorów World Car Awards wszystkim osobom, które w danym roku wniosły znaczący wkład w rozwój światowej motoryzacji. Jaki konkretnie wkład miał Akio Toyoda? Na wyróżnienie złożyło się tak naprawdę kilka czynników. Prezydent i CEO Toyoty przede wszystkim pokazał, że jest sprawnym managerem. Właśnie dlatego, pomimo problemów pandemicznych w roku 2020, japońska marka nie tylko ochroniła miejsca pracy na całym świecie, ale także utrzymała rentowność.

Zobacz wideo

Akio Toyoda wspiera elektryfikację i automatyzację

Dla jury konkursu oczywiście liczyły się nie wyniki finansowe. Szczególnie że lista dokonań Akio Toyody jest dużo dłuższa. To on odpowiada np. za utrzymanie rozwoju firmy w kierunku aspektów przyszłościowych, takich jak autonomia prowadzenia, car-sharing czy elektryfikacja napędów. Poza tym to Akio Toyoda zainicjował zbudowanie prototypu miasta przyszłości o nazwie Woven City.

Bardzo ważny w przypadku obecnego prezydenta Toyoty jest motosportowy rodowód. Akio do tej pory startował m.in. w 24-godzinnym wyścigu na torze Nurburgring, a w roku 2015 został dyrektorem zespołu WRC Toyoty. Co ważne, Toyoda przenosi miłość do motosportu do gamy Toyoty. Przykład? To za jego sprawą narodził się zespół Gazoo Racing i to za jego sprawą na rynku pojawiły się takie modele jak nowa Supra czy Yaris GR.

Akio Toyoda pracuje w Toyocie od blisko 4 dekad

Kim jest Akio Toyoda? To wnuk założyciela firmy - Sakichiego Toyody. I choć połączenie rodzinne miało wpływ na obecną pozycję CEO Toyoty, stanowisko wymagało od niego sporo pracy. W roku 1984 ukończył prawo na Keio University i administrację biznesową na amerykańskim Babson College. W tym momencie trafił też do firmy, w której przez lata przechodził przez kolejne szczeble w hierarchii. W roku 2000 wszedł do rady dyrektorów, a w roku 2009 został wybrany prezydentem Toyota Motor Corporation.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.