Toyota rozszerza produkcję w Wałbrzychu. Teraz Yaris ma zupełnie polskie serce

Toyota Yaris jest europejskim samochodem roku 2021. Hybrydowe napędy Yarisa oraz nowego SUV-a Yarisa Cross powstają w polskich fabrykach. Warto to przypominać tym, którzy narzekają na polski przemysł motoryzacyjny.

Nie mamy w Polsce krajowej marki, ale jesteśmy potęgą w produkcji motoryzacyjnych podzespołów. Po najnowszym rozszerzeniu produkcji w zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland powstają wszystkie elementy zaawansowanych technicznie napędów hybrydowych do modeli Yaris oraz Yaris Cross.

Zobacz wideo

I nie tylko do nich. TMMP w kwietniu 2021 roku rozpoczęła w Wałbrzychu produkcję elektrycznej przekładni do napędów hybrydowych z silnikiem o poj. 1,5 l. Druga linia produkcyjna tych podzespołów zostanie uruchomiona w czwartym kwartale 2021 roku. Ich łączna zdolność produkcyjna 350 tys. sztuk rocznie przy pracy na trzy zmiany.

Od 2018 roku fabryka Toyoty w Wałbrzychu wytwarza podobne przekładnie, ale przeznaczone do napędów z silnikiem o poj. 1,8 l. W drugim zakładzie w Jelczu-Laskowicach są produkowane silniki silniki benzynowe TNGA (Toyota New Global Architecture) o poj. 2 l oraz 1,5 l.

W pierwszym kwartale 2022 roku możliwości produkcyjne zostaną powiększone o dodatkowe linie wytwarzające silniki o poj. 1,5 l w obu fabrykach Toyoty. Będzie to oznaczać rocznie dodatkowe 155 tys. sztuk takich jednostek napędowych.

Wiedza elektryzującaPojemność akumulatora brutto i netto. Czym się różnią?

Integralnym elementem przekładni jest silnik elektryczny, który wraz ze spalinowym stanowi podstawę hybrydowego napędu Toyoty. Napęd czwartej generacji japońskiej firmy korzysta z obu silników, których współpracę reguluje planetarna bezstopniowa przekładnia. Wraz z uruchomieniem tego projektu TMMP rozpoczyna po raz pierwszy produkcję silników elektrycznych.

Przekładnie hybrydowe ToyotyPrzekładnie hybrydowe Toyoty fot. Jacek Zych / FORUM

Zakłady Toyoty w Polsce są kluczowym elementem europejskiej strategii

Dzięki tym inwestycjom produkcja elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris i Yaris Cross zostanie podwojona. Zakład w Wałbrzychu prowadzi właśnie rekrutację. Zamierza zatrudnić ponad 300 nowych pracowników.

To kluczowy element strategii Toyota Motor Europe, która chce produkować elektryczne napędów hybrydowych w Europie i realizować obietnicę sprzedaży 1,4 mln pojazdów rocznie do 2025 roku. Za cztery lata 90% sprzedaży japońskiego koncernu będą stanowić auta z zelektryfikowanymi napędami: hybrydy bezobsługowe oraz typu plug-in i pojazdy elektryczne zasilane akumulatorami lub ogniwami wodorowymi.

Przegłosowane. W Danii będą konfiskować auta pijanym kierowcom i piratom drogowymPrzegłosowane. W Danii będą konfiskować auta pijanym kierowcom i piratom drogowym

Podzespoły powstające w fabrykach Toyota Motor Manufacturing Poland na Dolnym Śląsku przede wszystkim trafiają do nowej generacji Toyoty Yaris produkowanej we Francji a od sierpnia b.r. również w Czechach. Są transportowane do montowni samochodów Toyoty, marek koncernu Stellantis oraz Lotusa zlokalizowanych w Europie - Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji - oraz poza nią: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

Przekładnie hybrydowe ToyotyPrzekładnie hybrydowe Toyoty fot. Jacek Zych / FORUM

Więcej o: