Kto w Europie jeździ największymi starociami? Wcale nie Polacy

ACEA opublikowała dane na temat wieku floty samochodowej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Polska wcale nie znalazła się na szarym końcu zestawienia, a w raporcie jest znacznie więcej zaskoczeń.

ACEA to Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów. Grupa lobbingowa branży motoryzacyjnej w Unii Europejskiej opublikowała na portalu Twitter ciekawą infografikę. Ilustruje ona wiek pojazdów w różnych krajach Europy.

Dane nie są najnowsze, ale mimo to zasługują na uwagę. Pochodzą z 2018 roku, stanowią część raportu przygotowanego w 2019 roku, ale takie statystyki wciąż są wartościowe, bo wskazują kierunek zmian trendów.

Krajem z najnowszym parkiem samochodów osobowych w Europie jest Wielkie Księstwo Luksemburga, gdzie auta mają średnio 6,4 roku. Tuż za nim znalazła się Wielka Brytania. Średni wiek samochodu na wyspach to zaledwie osiem lat. Dalej są inne kraje kontynentalnej Europy. Najnowszymi "osobówkami" jeżdżą Austriacy, ich auta mają średnio 8,2 roku. Na dalszych miejscach uplasowały się: Niderlandy (8,4 roku) i Dania (8,8 roku). Pierwszą piątkę zamyka Francja ze średnim wiekiem parku samochodowego wynoszącym równe 9 lat.

Polska w środku stawki, ale znacznie powyżej średniej wieku w Europie

A gdzie są najstarsze samochody osobowe? Na Litwie i w Estonii. W tych krajach wieku parku samochodowego wynosi odpowiednio: 16,9 oraz 16,7 roku. W porównaniu ze średnią w Europie wynoszącą 10,8 roku, to bardzo dużo. Kolejne pozycje zajęły: Rumunia (16,3 roku), Grecja (15,7 roku) i Czechy (14,8 roku).

Polska znalazła się na 7. miejscu zestawieniu ze średnim wiekiem pojazdów wynoszącym 13,9 roku. To znacznie powyżej europejskiej średniej, ale mniej niż przypuszcza większość osób. Nasza pozycja jest zajmowana ex aequo z dwoma innymi krajami: Łotwą i Słowacją.

Zobacz wideo

Jakie są największe zaskoczenia? Pierwsze miejsce Wielkiej Brytanii jest raczej niespodziewane. Wyższy od oczekiwanego jest wiek samochodów w Finlandii (12,1 roku), no i ostatecznie okazuje się, że Polska nie jest największym złomowiskiem Europy. Przynajmniej jeśli chodzi o wiek pojazdów. Ich stan to zupełnie inna sprawa.

Infografika podaje również średni wiek floty samochodów użytkowych, ciężarowych i autobusów. Jej wnikliwa lektura może być bardzo interesująca, a wynik porównań rozmaitych danych sporym zaskoczeniem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.