Prawie 95 mln zł odszkodowania od producenta ciężarówek. Wszystko przez zmowę cenową

Brytyjski sąd wydał wyrok nakazujący DAF-owi wypłacenie dwóm spółkom rekompensaty w wysokości 17,5 mln funtów. Wszystko w sprawie zawyżonej ceny pojazdów, jakie producent dostarczał firmom.

DAF miał dopuścić się zmowy cenowej z innymi producentami pojazdów ciężarowych, narażając na milionowe straty wiele europejskich spółek. W tym gronie znalazły się spółki Royal Mail Group (czyli brytyjska poczta) oraz BT Group (przedsiębiorstwo telekomunikacyjne), dla których holenderska marka była największym dostawcą pojazdów. W tym roku doczekały się sprawiedliwości.

Więcej informacji dotyczących świata motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

OFERTY AVANTI24.PL: Modowe inspiracje znajdziesz na stronie Avanti24.pl

Jeszcze w 2016 roku, a dokładnie 19 lipca, Komisja Europejska stwierdziła, że pięciu producentów samochodów ciężarowych — DAF, MAN, Daimler, Iveco i Volvo/Renault — dopuściło się naruszenia przepisów polegającego na zmowie cenowej w obrębie Europejskiego Obszar Gospodarczego dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych, a także rozłożenia w czasie i przeniesienia kosztów wprowadzenia technologii zmniejszających emisję spalin w samochodach ciężarowych wymaganych przez normy EURO 3 do EURO 6.

Zobacz wideo

Od ogłoszenia przez KE wyroku wiele firm ustawiło się w długiej kolejce po odszkodowania za poniesienie zbyt dużych kosztów przy zakupie nowych pojazdów. W końcu również firmy z Wysp Brytyjskich wywalczyły sobie rekompensaty. Sąd Apelacyjny ds. Konkurencji (Britse Competition Appeal Tribunal) 7 lutego wydał wyrok, uznając roszczenia Royal Mail Group oraz BT Group dotyczącego 5-procentowego zwrotu od kosztów, które poniesiono w przeszłości przy zakupie oraz dzierżawie pojazdów od firmy DAF (przekraczających kwotę 305 mln funtów). Łącznie rekompensaty wyniosły 17,5 mln funtów (ok. 95 mln złotych).

Jest to pierwszy taki wyrok, jaki zapadł w Wielkiej Brytanii. Precedens ten może więc pomóc innym brytyjskim firmom w walce o ich prawa.

OFERTY AVANTI24.PL: Te botki idealnie sprawdzą się na okres przejściowy. Są piękne i nie skracają łydki. A wysoką jakość naturalnej skóry widać gołym okiem!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.