Elektryczne Renault za cenę diesla

Renault zapowiada, że w ciągu najbliższych lat wprowadzi do sprzedaży w Wielkiej Brytanii elektryczne samochody, których cena będzie taka sama jak wersji z silnikami wysokoprężnymi. Wszystko dzięki dopłatom planowanym przez brytyjski rząd

Rząd Gordona Browna ma zamiar jeszcze bardziej zachęcić Brytyjczyków do kupowania ekologicznych samochodów. Do tej pory strategia opierała się na ulgach podatkowych przyznawanych za niską emisję CO2 oraz na zakazie wjazdu do centrum miast dla samochodów emitujących za dużo szkodliwego gazu.

Następnym krokiem mają być niespotykane do tej pory ogromne dopłaty do samochodów elektrycznych , wynoszące - UWAGA - 5 000 funtów, czyli ok. 25 000 złotych. Oczywiście cena bazowa elektrycznego Renault będzie wyższa niż jego odpowiednika z silnikiem diesla , ale właśnie o kwotę ok. 5 000 funtów - dla klienta obie ceny będą takie same. 

Szef sprzedaży flotowej w Wielkiej Brytanii, Keith Hawes zapowiada, że pierwszym elektrycznym samochodem będzie Megane w wersji Sedan, ale nie wiadomo czy wejdzie on do sprzedaży na Wyspach, gdzie królują hatchbacki. Napęd elektryczny dostanie też Kangoo , zarówno w wersji osobowej jak i dostawczej . Hawes ma nadzieję, że dzięki zachętom rządu i niższym o ok. 20% kosztom użytkowania elektrycznych samochodów, uda się Renault wykonać plan, by w 2015 roku 15% wszystkich sprzedawanych Renault miało napęd elektryczny.

Zanim cały proces się rozpocznie, poczekamy jeszcze dwa lata, bo dopiero na 2011 rok zapowiadane są elektryczne Renault. Można będzie wybrać jedną z dwóch metod "ładowania": podłączyć auto do gniazdka w domu lub miejscu pracy, lub podjechać do specjalnie przygotowanej stacji wymiany akumulatorów. Taki punkt ma być właściwie bezobsługowy i działać jak myjnie automatyczne - wystarczy wjechać i poczekać aż maszyna załatwi wszystko za nas - nie powinno to trwać dłużej niż pięć minut. W pełni naładowane baterie mają wystarczyć na przejechanie ok. 160 km, co wydaje się zupełnie wystarczającym dystansem i może nawet oznaczać, że samochodu nie trzeba będzie ładować codziennie.

Jan Kopacz

Volkswagen i Honda budują ekologiczne fabryki - ZOBACZ TUTAJ

Legenda srebrnej strzały - WIDEO

Samochody: Renault - ogłoszenia

Więcej o: