Koenigsegg Quant - słoneczna technologia

Koenigsegg, szwedzka firma produkująca superszybkie samochody sportowe pokazała podczas salonu w Genewie koncept luksusowej limuzyny w stylu GT o napędzie elektrycznym.

Firma Koenigsegg była dotąd kojarzona tylko z bardzo szybkimi samochodami sportowymi, na które stać było nielicznych. Teraz chce także zwrócić na siebie uwagę pokazując ciekawy projekt czteromiejscowej limuzyny wyposażonej w najnowocześniejsze technologie.

Projekt powstał we współpracy ze szwajcarską firmą NLV Solar AG , zajmującą się ogniwami fotowoltaicznymi. Na podstawie porozumienia stworzono prototyp z nadwoziem częściowo pokrytym ogniwami słonecznymi. Są one... niewidoczne, wykonane w postaci cienkiego filmu i pokrywają dach i tylną klapę. Pozwalają na doładowywanie akumulatorów FAES (Flow Accumulator Energy Storage), których konstrukcja ma być rewolucyjna. Pełne ładowanie ma zajmować około 20 minut, a kolejne cykle mają nie wpływać na trwałość baterii, co oznacza praktycznie "wieczny" akumulator. Dodatkowe źródło prądu stanowią generatory umieszczone przy przednich kołach odzyskujące energię podczas hamowania.

Energia elektryczna zasila dwa silniki umieszczone po jednym przy każdym tylnym kole. Ich łączna moc wynosi 512 KM i pozwala rozpędzić auto do 100 km/h w nieco ponad pięć sekund. Prędkość maksymalna ważącego 1780 kg Quanta wynosi 274 km/h.

Wnętrze mieści czterech pasażerów oferując im ilość miejsca na poziomie Mercedesa klasy S . Pasażerowie tylnych foteli będą mieli do dyspozycji oddzielne monitory będące częścią systemu informacyjno-rozrywkowego. Miejsca w środku zajmowane są po uniesieniu ku górze drzwi, jednych z lewej i jednych z prawej strony.

Zasięg ma wynosić 500 km, co przy rewelacyjnie krótkim czasie ładowania, niewiele odbiegającym od czasu spędzanego przez nas na stacjach benzynowych, czyni z niego bardzo atrakcyjny produkt na rynku samochodów o napędzie elektrycznym.

mjl, źródło: Koenigsegg, NLV Solar

Samochody: Mercedes S klasy - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.