Ceny używanych aut rosną jak szalone. Jest jeden segment, który opiera się inflacji

Kiedy na każdym kroku atakują nas informacje o cenach rosnących jak na drożdzach, to jeden segment używanych samochodów notuje... spadek cen aż o 45 proc. Brzmi nieźle, prawda? To jednak nisza, ponieważ dotyczy samochodów z wtyczką.

Na razie trzeba tę informację traktować jak ciekawostkę, ale z każdym miesiącem zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce będzie się zwiększać. Na razie rynek dopiero raczkuje. Eksperci AAA Auto wyliczyli, że mediana ceny aut elektrycznych na wtórnym rynku była bardzo wysoka i wynosiła 185 000 złotych. Mediana wieku i przebiegu to odpowiednio dwa lata.

Więcej o cenach samochodów piszemy codziennie na stronie głównej gazety.pl

W 2022 r. mediana ceny używanych samochodów elektrycznych zmniejszyła się aż o 45 proc. i spadła do poziomu 102 400 zł. Jednocześnie wzrosły dwa pozostałe wskaźniki - wiek do czterech lat, a przebieg do 41 000 km. I to może być wyjaśnieniem wyraźnego wzrostu cen.

Zobacz wideo Max Czornyj zdradza, jak pisze swoje książki

Skąd aż tak wyraźny spadek cen?

Tak duży spadek cen aut elektrycznych został spowodowany rosnącą w szybkim tempie ich ofertą na wtórnym rynku. Podaż używanych samochodów elektrycznych jest jednak nadal stosunkowo niewielka i prawdopodobnie utrzyma się przez kilka lat, dopóki pierwsi właściciele, w tym przede wszystkim floty, nie sprzedadzą swoich aut. Drugi element, który może wpłynąć na wzrost tego segmentu rynku, to zapowiedzi polskiego rządu, które jeśli wejdą w życie spowodują, że kupujący zaczną przygotowywać się na spodziewane zakazy lub zwiększone opłaty od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi"

- komentuje Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

- Ruch podczas majówki był spory, obyło się bez większych korków. W sumie zarejestrowaliśmy 892 wykroczenia drogowe. Zatrzymaliśmy 11 praw jazdy za zbyt szybka jazdę w terenie zabudowanym - mówi Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej komendy.W tym tygodniu wchodzi nowy bat na kierowców. Mandat i punkty karne to początek kar

Jakie samochody elektryczne najczęściej trafiają na sprzedaż?

Pierwsza piątka to bardzo zróżnicowana grupa samochodów. Mamy dwa hatchbacki aliansu Renault-Nissan, miejskiego i kompaktowego. Do tego elektryczną limuzynę z Kalifornii, Teslę Model S, luksusowego SUV-a od Audi oraz dobrze znane warszawiakom z usług carsharingowej BMW i3. Przy każdym modelu podajemy medianę jego ceny.

  • Nissan Leaf - 61 900 zł
  • Tesla Model S - 219 900 zł
  • Renault Zoe - 67 000 zł
  • BMW i3 - 105 500 zł
  • Audi e-tron - 387 125 zł

Renault ZOE Z.E.40Renault ZOE Z.E.40 fot. Filip Trusz

Trochę optymizmu? Mediana średniej ceny auta używanego spadła.

AAA Auto podaje, że w maju 2022 roku w Polsce pojawiło się 236 311 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do kwietnia br. o 30 500 aut. Jednocześnie spadłą mediana ceny o 1 100 złotych do 22 900 złotych.

Mediana to wartość środkowa w uporządkowanym ciągu liczb.

Więcej o: