Hertz kupi 100 tys. Tesli Model 3. Firma nie dostała żadnej zniżki

Dzięki temu wartość giełdowa Tesli przekroczyła bilion dolarów, a cena pojedynczej akcji 1000 dolarów. To największe zamówienie i pierwszy taki przypadek w historii motoryzacji.

Więcej informacji na temat Elona Muska i Tesli znajdziesz na gazeta.pl

Oznacza to, że suma wszystkich akcji spółki giełdowej Tesla Inc. notowanej na nowojorskiej giełdzie pomnożona przez ich cenę, daje wartość przekraczającą bilion dolarów, czyli tysiąc miliardów lub jeśli ktoś woli zapis cyfrowy: 1 000 000 000 000 $.

W ten sposób Tesla dołączyła do ekskluzywnego grona firm takich jak Apple, Amazon, Alphabet (Google), PetroChina, Facebook i Microsoft. Każda akcja spółki oznaczonej skrótem TSLA jest w tej chwili (dn. 26.10.2021 r.) warta prawie 1025 dolarów.

W całej sprawie jest kilka zabawnych aspektów. Rekordową wartość spółka osiągnęła dzięki niedawnemu zamówieniu firmy Hertz zajmującej się wynajmem samochodów. Właśnie podpisała umowę na zakup 100 tys. sztuk Tesli Model 3. To największe zamówienie flotowe w historii. Przychód z tytułu tej transakcji wyniesie około 4,2 miliarda dolarów.

To dlatego, że Hertz kupi wszystkie samochody bez żadnej zniżki. Firma zapłaci za nie taką samą cenę, jak pozostali klienci. Powiadomił o tym na Twitterze Elon Musk, którego notabene zaskoczyła przyczyna wysokiej wyceny spółki, bo Tesla "nie ma problemu z popytem, tylko z podażą."

To mniej więcej oznacza, że gdyby nie Hertz, wszystkie Tesle, które uda się wypuścić z fabryk kupiłby ktoś inny. Taki komentarz można uznać za buńczuczny albo pragmatyczny. Wszystko zależy od tego, czy się lubi Elona Muska, czy nie. Inżynier i wynalazca zna wartość swojej spółki i wierzy w jej sukces bezgranicznie.

Przez ostatnie lata wytrąca większość argumentów krytykom, ale nie musi się obawiać o ich udział w publicznym dyskursie na temat kondycji firmy i jego samego. Słyszał, że akcje Tesli są przewartościowane, kiedy kosztowały 200, 400 i 800 dolarów.

Usłyszy to również jeśli osiągną wartość 3000 dolarów, co przepowiedziała we wrześniu 2021 r. firma Ark Investors. Zdaniem jej analityków tyle będą kosztować akcje Tesli przed 2025 rokiem.

Jak komentuje transakcję Hertz? Firma niedawno cudem uniknęła bankructwa, ale teraz inwestuje krocie w elektryfikację. Od listopada 2021 roku można szukać Tesli Model 3 w punktach Hertza w USA oraz całej Europie. Hertz ma również zamiar zainwestować pieniądze w rozbudowę sieci ładowarek.

Na stronie firmy umieszczono informację, że Tesla "Jest forpocztą inwazji samochodów elektrycznych" i dlatego gigant rynku wynajmu zdecydował się w nią zainwestować. A może w siebie? W końcu liderzy lubią trzymać się razem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.